Իշխող Հանրապետական կուսակցությունը ընդդիմության հետ երկխոսության հարցում որեւէ միջնորդի կարիք չունի: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ  խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը` անդրադառնալով ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի առաջարկությանը`  2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտման հարցում միջնորդ դառնալ իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ:
«Առաջարկն իր լիազորությունների շրջանակում չէ: Գոնե մենք որեւէ մեկի միջնորդության կարիքը չունենք, քանի որ մենք այն ուժը չենք, որ նստի ու աղերսագին մտածի, թե ով, երբ պիտի դիմի մեզ ու ինչ խնդիրների շուրջ խոսենք: Մենք ժամանակին առաջարկել ենք, որ պատրաստ ենք ցանկացած քաղաքական ուժի հետ ցանկացած հարցով նստել, խոսել, վերլուծել»,-նշեց Սահակյանը` միաժամանակ հավելելով, որ օմբուդսմենի միտումը, բոլոր դեպքերում, դրական է համարում:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը նշեց նաեւ, իշխանությունը վճռականորեն առաջ է տանում իր քաղաքականությունը եւ նրանք, ովքեր կարող են օգուտ բերել ի շահ պետության, պատրաստ են նստել եւ զրուցել նրանց հետ: Այս պահին իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ որեւէ հարցի շուրջ, Սահակյանի խոսքով, գործնական երկխոսություն չի ծավալվում, ինչպես այդ մասին հայտարարում են ոմանք:
«Ընդդիմությունը որոշակի հարցադրումներ արեց, որոնք երկխոսության կարիք ունեին: Ես չեմ կարծում, որ մենք սպասումների մեջ ենք, թե ովքեր ինչ առաջարկներ կանեն, նախապայմաններ կդնեն, որպեսզի դրանք կատարենք եւ դա դիտվի երկխոսություն: Առանց որեւէ նախապայմանի ամենասուր քաղաքական հարցերը միշտ էլ պատրաստ ենք ցանկացածի հետ քննարկել»,-վստահեցրեց իշխանական գործիչը: Նրա խոսքով, ընդդիմությունը պետք է մտածի, թե ինչ ճանապարհներ փնտրի, որ իշխանության հետ կարողանա երկխոսության մեջ մտնել: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը նկատեց նաեւ, որ իշխանության եւ Հայ ազգային կոնգրեսի միջեւ երկխոսության մասին հայտարարությունները տարածում է հենց ՀԱԿ-ը: «Նրանք գլուխ են գովում, որ այնքան քաշ ունեն, իրենց ասածները  իշխանությունը կատարում է»,-նշեց NEWS.am-ի զրուցակիցը: Նա նաեւ ընդգծեց, որ կոնկրետ մեկ հարցի` ԼՂ խնդրի շուրջ իշխանություն-ՀԱԿ երկխոսություն լինել չի կարող,  քանի որ ՀԱԿ-ը, ի դեմս Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի Լեռնային Ղարաբաղը տեսնում է Ադրբեջանի կազմում, ինչի մասին հայտարարել է BBC-ին տված հարցազրույցում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՄԻՊ-ի հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Կարեւորելով մարդու իրավունքների ոտնահարման կանխարգելումը հնարավոր ներքաղաքական լարված իրավիճակներում, ինչպես նաեւ անկեղծ հավատալով, որ մեր հասարակության զարգացման եւ պետության հզորացման համար իսկապես անհրաժեշտ է քաղաքական ուժերի երկխոսություն եւ առողջ համագործակցություն՝ ես ցանկանում եմ հանդես գալ Հայ ազգային կոնգրեսի եւ խորհրդարանական իշխող կոալիցիայի միջեւ ՄԻՋՆՈՐԴ դառնալու առաջարկությամբ»:

Правящая Республиканская партия Армении не нуждается в посредниках в диалоге с оппозицией, заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am глава фракции РПА Галуст Саакян, комментируя инициативу Омбудсмена Карена Андреасяна стать посредником в диалоге между властями и оппозицией по событиям 1 марта 2008 года.
По утверждению Саакяна, в данной инициативе Карен Андреасян превзошел предусмотренные законом полномочия Омбудсмена. «Данное предложение для нас не приемлемо, поскольку мы не та политическая сила, которая сутками подряд сидит и думает, кто придет к нам, чтобы переговорить»,- заявил Саакян. Вместе с тем, он посчитал данную инициативу Омбудсмена положительной. Саакян подчеркнул, что власти последовательно осуществляют свою политику, и в ее продвижении готовы обсудить любые вопросы с любой политической силой. Несмотря на это, он заметил, что между властями и оппозицией в настоящее время ни по какому закону не ведется диалог.
«Оппозиция выдвинула несколько требований, вокруг которых диалог нецелесообразен. Мы не ждем каких-либо ультиматумов, чтобы потом говорить с кем-то об их выполнении»,- подчеркнул Саакян, заверив, что власти готовы обсудить любые острые вопросы с любой силой без предусловий. «Это оппозиция должна искать пути для вступления в диалог с властями»,- заявил глава фракции РПА, подчеркнув, что только в одном вопросе власти не пойдут на диалог с АНК – в карабахском, поскольку лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян в интервью ВВС заявил о том, что видит решение этого вопроса в территориальной целостности Азербайджана.
Омбудсмен Армении Карен Андреасян выразил готовность стать посредником между властями и оппозицией. Как отмечается в размещенном на сайте Омбудсмена обращении, права омбудсмена, согласно законодательству Армении, в плане защиты нарушенных прав по делам, касающимся событий 1 марта 2008 года, весьма ограничены либо отсутствуют. В подобной ситуации омбудсмен может осуществлять наблюдательскую миссию, что и делает целый ряд местных и международных структур.
«Параллельный мониторинг кажется мне необходимым, но не достаточным», - заметил Андреасян. «Считая важным не предотвращение попрания прав человека в возможной напряженной внутриполитической ситуации, а также искренне веря, что для развития нашего общества и укрепления государства действительно необходим диалог политических сил и здоровое сотрудничество, я хочу выступить с предложением стать ПОСРЕДНИКОМ между Армянским национальным конгрессом и правящей коалицией», - заявил Андреасян.
По его словам, любой посредник оказывается перед задачей – без собственной оценки и комментариев зафиксировать наиболее противоречивые позиции сторон, и затем, выявив общности сторон и возможные компромиссы, сблизить позиции и с помощью сторон найти возможное решение.