Մինչեւ երկու տարեկան դառնալը երեխայի խնամքի նպաստը կմեծանա մինչեւ 26 500 դրամ՝ նախկին 18 հազարի փոխարեն: Զգալիորեն կմեծանա գյուղերում բնակվող չաշխատող կանանց նպաստը: 2020 թվականին այս նպատակով ընդհանուր հատկացվել է 1 մլրդ 450 մլն դրամ: Այս մասին հունիսի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերով փոխնախարար Սմբատ Սաիյանը:
Նրա խոսքով՝ 2021 թվականին գյուղական վայրերում ծրագրի իրականացման համար հատկացվելու է արդեն 4 մլրդ դրամ, 2022-ին՝ 8 մլրդ: «Կմեծանա ոչ միայն մինչեւ երկու տարեկան դառնալը երեխայի խնամքի նպաստը, այլեւ նպաստ ստանալու իրավունք կունենան գործազուրկ կանայք, որոնք գյուղական տեղանքում հաշվառված են մեկ տարուց ոչ պակաս: Այսպիսով՝ քաղաքներում բնակվող եւ մինչեւ երեխայի 2 տարեկան դառնալը նպաստ ստացող քաղաքացիների համար նպաստի չափը կկազմի 26 500 դրամ: Նույնքան կկազմի գյուղերում բնակվող չաշխատող կանանց համար երեխայի խնամքի նպաստը, որոնք ծնվել են հուլիսի 1-ից հետո: Ստացվում է, որ այդ քաղաքացիները նպաստ կստանան կրկնակի չափով՝ 53 հազար դրամ: Պարտադիր է, որ քաղաքացին, որը երեխայի հետ գրանցված է գյուղական տեղանքում, մինչեւ երեխայի 2 տարեկան դառնալը ոչ պակաս մեկ տարի անընդհատ բնակվի այնտեղ: Այս գործոնները ստուգվելու են սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի կողմից: Որոշումն ուժի մեջ է մտնելու 2020 թվականի հուլիսի 1-ից եւ տարածվելու է բոլոր քաղաքացիների վրա, որոնք այս պահին շահառու են համարվում»,- նշեց փոխնախարարը:
Նա հավելեց, որ նպաստի նշանակման համար ծնողի գտնվելու մասին պահանջը եւս չեղարկվել է, այսինքն, եթե ծնողը երկրում չէ, ապա նպաստ ստանալու իրավունքը չի չեղարկվում: Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի տրամադրման պրոցեսը եւս հեշտացվել է: Արտասահմանում երեխայի ծնունդի գրանցման դեպքում նպաստ նշանակելու մասին դիմում այդ պետությունում այլեւս չի պահանջվում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ծնողին նպաստ նշանակելու համար: «Եթե երեխայի ծննդյան նպաստ ստանալուց հետո 12 ամսվա ընթացքում ծնողը նպաստ ստանալու դիմում չի ներկայացնում, եւ միջոցները վերադարձվում են պետբյուջե, ապա այն հասանելի է լինում հաջորդ 3 տարվա ընթացքում»,- նշեց պաշտոնյան:
Սաիյանը հավելեց, որ նախորդ տարիների ցուցանիշները ցույց են տալիս, որ տարեկան 37-38 հազար ծննդաբերած կանանցից 30 տոկոսը բնակվում է գյուղերում: «Հաշվի առնելով գյուղերում ծնելիության ցուցանիշները, որոնք 20-30 տարում, ի տարբերություն Երեւանի ցուցանիշների, վատացել են, նախատեսվում է իրականացնել ծրագրեր հենց այդ շրջաններում ծնելիությունը խթանելու համար: Դրա համար նախատեսված է բնակարանով ապահովելու 3 ծրագիր. միաժամանակյա աջակցություն հիփոթեքի գումարից մինչեւ 5 տոկոս, կանխավճարի ապահովագրություն եւ կանխավճարի մի մասի մարում»,- եզրափակեց փոխնախարարը:

Размер пособия по уходу за ребенком возрастом до двух лет увеличится до 26500 драмов вместо 18000 драмов.  Значительно повысится пособие для не работающих женщин, проживающих в сельской местности. На эти цели в 2020 году в целом выделено 1 млрд. 450 млн. драмов. Об этом на встрече с журналистами 29 июня заявил заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Смбат Сагиян.
По его словам, в 2021 году для реализации программы в сельской местности будет выделено уже 4 млрд. драмов, в 2022 – 8 млрд. драмов. «Увеличится не только размер пособия по уходу за ребенком в возрасте до 2 лет, но и право на получение пособия получат безработные женщины, которые зарегистрированы в сельской местности не менее одного года. Таким образом, размер пособий для граждан, проживающих в городской местности и получающих пособия по уходу за ребенком для детей в возрасте до 2 лет, составит 26500 драмов. Столько же составит размер пособий для не работающих женщин, проживающих в сельской местности, для ухода за ребенком, родившимся после 1 июля. Получается, что такие граждане получат пособие в двойном размере – 53 тыс. драмов. Обязательно, чтобы гражданин, который зарегистрирован с ребенком в сельской местности и непрерывно проживал там не менее одного года до достижения возраста ребенка двух лет. Эти факторы будут проверяться через институт социального сотрудника. Решение вступит в силу 1 июля 2020 года и будет распространяться на всех граждан, которые являются бенефициарами на тот момент», - отметил замминистра.
Он добавил, что требование о нахождении родителя в Армении для назначения пособия также отменено, то есть если родитель отсутствует в стране, то право на получение пособия не будет отменено. Процесс выдачи единовременного пособия на рождение ребенка также упрощен. В случае регистрации рождения ребенка в иностранном государстве справка о не назначении пособий в этом государстве больше не требуется для назначения пособий родителю, который является гражданином Армении. Если в течение 12 месяцев после получения пособия на рождение ребенка родитель не подал заявление на получение пособия, и средства были возвращены в государственный бюджет, оно будет доступно в течение следующих трех лет», - подчеркнул чиновник.
Сагиян добавил, что показатели прежних лет говорят о том, что из 37 – 38 тыс. родившихся в год детей 30% приходится на сельскую местность. «С учетом показателей рождаемости в сельской местности, которые за 20-30 лет в сравнении с показателями Еревана ухудшались более ощутимыми темпами (в результате миграции из провинции в столицу – ред.), предусматривается реализовать программы именно с целью стимуляции рождаемости в областях. Для этого предусмотрено реализовать три программы по обеспечению жильем: единовременная поддержка до 5% от суммы ипотеки, страхование задатка и погашение части задатка», - заключил заместитель министра.