ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համերբերգի Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցից հետո բոլորի, այդ թվում միջազգային կառույցների ու պետությունների համար պարզ է դառնում թե ինչ լարված վիճակում է Հայաստանը մարտի մեկի սպանդից հետո: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Հայ ազգային կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնախմբի անդամ Վլադիմիր Կարապետյանը, մեկնաբանելով Համերբերգի զեկույցը:
«Հայտնի է, որ երկրի վերաբերյալ զեկույց կազմելուն պես եւ մինչեւ հրապարակելը այն ներկայացվում է իշխանություններին` հնարավոր վրիպակները, տեխնիկական սխալները ուղղելու, հնարավոր է նաեւ որոշ վիճելի ձեւակերպումների շուրջ ընդհանուր հայտարարի գալու նպատակով: Նման կերպ է վարվել մասնավորապես ԵԱՀԿ-ԺՀՄԻԳ-ը, երբ մեծ ուշացումով հրապարակեց Հայաստանում դատավարությունների վերաբերյալ իր զեկույցը: Հենց Հայաստանի իշխանությունների միջամտությունից հետո այն որոշ չափով մեղմացավ եւ առավել ընդունելի դարձավ իշխանությունների համար:
Այս անգամ այդ տարբերակը չի գործել այն պատճառով, որ Թ. Համերբերգը անընդունելի է համարել ՀՀ իշխանությունների մեկնաբանություններն ու առարկությունները եւ չի ցանկացել որեւէ փոփոխություններ անցկացնել իր զեկույցում:  Դրանով նա նաեւ անվստահություն է հայտնել ՀՀ իշխանություններին, իրենց դեսպան Դ. Հարությունյանին, որոնք արել են ամեն բան հնարավորինս մեղմելու այն կոշտ գնահատականները, որոնք առկա էին Հանձնակատարի զեկույցում:  Իսկ դրանք մահացու են այս ռեժիմի համար, որը երեք տարի շարունակ փորձում էր հասարակությանը ներկայացնել, թե իբրեւ քաղաքական ճգնաժամ չկա, լարվածություն չկա, ընտրություններն էլ անցել են առանց խնդիրների»:,- ասել է Կարապետյանը:
Նրա ներկայացմամբ, այս զեկույցից պարզ է դառնում, որ հենց իշխանությունն է կրում պատասխանատվություն մարտի 1-ի սպանությունները չբացահայտելու, համատարած հետապնդումների, մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումների համար:
«Համերբերգը, մասնավորապես, մանրամասն անդրադարձել է քաղբանտարկյալների նկատմամբ խայտառակ դատավարություններին, որոնք անցել են բազմաթիվ խախտումնեերով եւ, փաստորեն, քաղաքական պատվերի կատարման շրջանակներում: Զեկույցից պարզ է դառնում, որ իսկապես իրականացվել է քաղաքական վենդետտա ընդդիմության ներկայացուցիչների նկատմամբ: Խոսելով Նիկոլ Փաշինյանի դատավարության մասին նա վկայակոչել է ՀՀ Գլխավոր դատախազի հաստատումը, որ Փաշինյանի դատավճռի հիմքում միայն իր ելույթն է /քանի որ նա բռնություն չի կատարել/, որը եւ հիմք է ծառայել «ապացուցելու, որ նա կազմակերպել է զանգվածային անկարգություններ»: Սրանով ի հայտ է գալիս դատավճռի շինծու բնույթը:
Մարդու իրավունքների հանձնակատարը «խնդրահարույց» է համարում նաեւ ՀՌԱՀ կողմից ընդունված մեթոդոոլգիան, որով նա գնահատել է հեռուստատեսային հաճախականությունների մրցույթները, նշելով, որ դա «ազդել է մրցույթի վստահելիության վրա»: Առհասարակ կարդալով այդ զեկույցը պարզապես ամաչում ես, որ ապրում ես նման` օրենքից դուրս գտնվող երկրում»,- ընդգծել է ընդդիմադիր գործիչը:

Комиссар СЕ по правам человека Томас Хаммарберг счел неприемлемым комментарии и возражения властей Армении и не пожелал ничего менять в своем докладе. Такое мнение выразил представитель Центрального офиса Армянского национального конгресса Владимир Карапетян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am опубликованный накануне доклад комиссара СЕ по правам человека Томаса Хаммарберга по Армении.
По словам Владимира Карапетяна, известно, что после подготовки доклада, но до его публикации, документ представляется властям для исправления возможных  опечаток, технических ошибок, возможно даже, чтобы придти к общему знаменателю по некоторым спорным формулировкам. Именно так поступило БДИПЧ ОБСЕ, с большим опозданием опубликовав свой доклад о судебных процессах в Армении. После вмешательства властей Армении он был несколько смягчен и стал более приемлемым для властей. Однако, отметил Карапетян, на этот раз подобный вариант не сработал: «Комиссар СЕ этим также выразил недоверие властям Армении».
Как отметил Владимир Карапетян, после этого доклада не только общественности Армении, но и всем международным организациям и государствам, работающим с Арменией, становится ясно, что именно власти страны ответственны за то, что убийства до сих пор не раскрыты, за тотальные преследования, за многочисленные нарушения прав человека. Комиссар СЕ также весьма критично отозвался о судебных процессах в отношении политзаключенных, подчеркнул Карапетян.  «В целом, читая этот доклад, просто стыдишься, что живешь в подобной стране, находящейся вне закона – заключил Владимир Карапетян.
Комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг 9 мая опубликовал свой доклад по Армении, в котором, в частности, поприветствовал освобождение части заключенных оппозиционеров, однако, констатировал, что применение силы службами безопасности 1-2 марта 2008 года было «непропорциональным».
На пресс-конференции по итогам своего визита в Армению в январе текущего года Томас Хаммарберг заявил о необходимости скорейшего освобождения лиц, осужденных по делу 1-2 марта, заявил, что ответственность за выяснение обстоятельств гибели 10 человек во время мартовских событий 2008 года лежит на Генеральной прокуратуре и Специальной следственной службе Армении, а также раскритиковал действия полиции во время событий 1-2 марта 2008 года.