Նոր Զելանդիայի առողջապահության նախարար Դեւիդ Քլարքը, ով երկու անգամ խախտել է ինքնամեկուսացման ռեժիմը կորոնավիրուսի կապակցությամբ հայտարարված կարանտինի ժամանակ, թողել է իր պաշտոնը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Otago Daily Times-ը։
«Դեւիդը որոշեց, որ իր ներկայությունն այս պաշտոնում միայն շեղում է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կառավարության ձեռնարկած միջոցառումներից եւ առողջապահության ոլորտում իրականացվող լայն բարեփոխումներից»,- մեջբերում է պարբերականը երկրի վարչապետ Ժասինդա Արդերնի խոսքերը, որն նշել է, որ ընդունել է առողջապահության նախարարության ղեկավարի կողմից չորեքշաբթի օրը ներկայացված դիմումը: Մինչեւ սեպտեմբերի 19-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունները թափուր պաշտոնը կզբաղեցնի ԿԳ նախարար Քրիս Հիփքինզը:
Քլարքը Նոր Զելանդիայում մարտի 25-ին ազգային կարանտինի ներդրումից հետո երկու անգամ խախտել էր ինքնամեկուսացման ռեժիմը՝ այգում հեծանիվով զբոսանքի եւ լողափում ընտանեկան պիկնիկի ժամանակ: Այդ ժամանակ Արդերնը հրաժարվել էր հրաժարական տալ՝ նշելով, որ կաներ դա սովորական պայմաններում, բայց՝ ոչ համավարակի ֆոնին։ Կարանտինի խախտման համար առողջապահության նախարարության ղեկավարին, այնուամենայնիվ, զրկեցին ֆինանսների նախարարի օգնականի պաշտոնից, որը նա զբաղեցնում էր համատեղության կարգով, եւ իջեցրեցին մինչեւ ամենացածր աստիճանը նախարարների կաբինետում:
Հունիսի 9-ին կառավարության ղեկավարը չեղյալ էր հայտարարել համաճարակաբանական բոլոր սահմանափակումները, որոնք ուժի մեջ էին պետության տարածքում մարտ ամսից:

Министр здравоохранения Новой Зеландии Дэвид Кларк, дважды нарушивший режим самоизоляции за время связанного с пандемией коронавируса карантина, оставил свою должность, сообщает ТАСС со ссылкой на Otago Daily Times.
«Дэвид решил, что его присутствие на этом посту лишь отвлекает от мер, принимаемых правительством для борьбы с коронавирусом, и более широких реформ в сфере здравоохранения», - приводит издание слова премьер-министра страны Джасинды Ардерн, которая уточнила, что приняла поданное главой минздрава в среду заявление об отставке. До парламентских выборов 19 сентября освободившуюся должность будет занимать министр образования Крис Хипкинз.
Кларк после введения 25 марта в Новой Зеландии общенационального карантина дважды нарушил режим самоизоляции: во время велосипедной прогулки в парке и семейного пикника на пляже. Тогда Ардерн отказалась отправить его в отставку, отметив, что сделала бы это в обычных условиях, но не на фоне пандемии. За нарушение карантина главу Минздрава все же лишили должности помощника министра финансов, которую он занимал по совместительству, и понизили до низшего ранга в кабинете министров.
9 июня глава правительства отменила все эпидемиологические ограничения, действовавшие на территории государства с марта.