Գերմանիայի իշխող Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը (ՔԴՄ) 2025 թվականին կապահովի ղեկավար պաշտոններում կանանց եւ տղամարդկանց հավասար մասնակցությունը։ ՔԴՄ-ի հանձնաժողովը մի քանի լարված քննարկումից հետո համաձայնության է եկել կուսակցության ղեկավար կազմում կանանց քվոտաների աստիճանական ավելացման մասին, հաղորդում են գերմանական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով ՔԴՄ-ում աղբյուրներին։
Ըստ համաձայնության՝ 2021 թվականի հունվարի 1-ից ղեկավար պաշտոններում կանանց հարաբերակցությունը կհասնի մինչեւ 30 տոկոսի։ 2023 թվականին այն կհասնի մինչեւ 40 տոկոսի, իսկ 2025 թվականի հունվարի 1-ից՝ մինչեւ 50 տոկոսի։ Այդպիսի կանոններ կգործեն նաեւ Եվրահանձնաժողովի, բունդեսթագի եւ լանդտագի (դաշնային հողերի խորհրդարաններ) ընտրությունների ժամանակ կուսակցական ցուցակներ կազմելու դեպքում։ Համաձայնագիրը թույլ է տալիս հրաժարվել հաստատված քվոտաներից կին-թեկնածուների պակասի դեպքում, հաղորդում է DW-ը։
Ներկայում ՔԴՄ-ի կին անդամների հարաբերակցությունը կազմում է շուրջ 26 տոկոս։ Այսուհետ ՔԴՄ-ի շրջանային ղեկավարները պարտավորված կլինեն հաշվետու լինել կանանց քվոտան իրագործելու եւ կուսակցությունում կանանց առաջխաղացման միջոցառումների մասին։ Եթե ՔԴՄ-ի ղեկավար պաշտոններում չհաջողվի ապահովել կանանց քվոտան, համապատասխան պաշտոնները կմնան թափուր։

Правящий в Германии Христианско-демократический союз (ХДС) к 2025 году обеспечит равное участие женщин и мужчин на руководящих постах. Комиссия ХДС по структуре и назначениям после многочасовых напряженных дискуссий договорилась о поэтапном увеличении квоты женщин в руководстве партии, сообщили немецкие СМИ со ссылкой на источники в ХДС.
Согласно договоренности, с 1 января 2021 года доля женщин на руководящих постах на окружном уровне будет доведена до 30 процентов. К началу 2023 года она будет увеличена до 40 процентов, а к 1 января 2025 года - до 50 процентов. Аналогичные правила будут действовать и при составлении партийных списков на выборах в Европарламент, бундестаг и ландтаги (парламенты федеральных земель). Договоренность позволяет отклоняться от установленных квот в случае нехватки кандидатов-женщин, передает DW.
В настоящее время доля женщин среди членов ХДС составляет около 26 процентов. Впредь окружные руководители ХДС будут обязаны отчитываться о выполнении женской квоты и мерах по продвижению женщин в партии. Если в правлениях ХДС не удастся соблюсти женскую квоту, соответствующие посты будут оставаться вакантными.