Արաբական Միացյալ Էմիրությունները ցանկանում է, որ Լիբիան հնարավորինս շուտ «վերադառնա նավթի արդյունահանմանը», ասել է Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարար Անվար Գարգաշը այն բանից հետո, երբ Տրիպոլիում Լիբիայի կողմից աջակցվող կառավարության պաշտոնյաները ԱՄԷ-ին մեղադրել են նրանում, որ իրենց մրցակիցներին հրամայել է արգելափակել նավթի վաճառքը, հայտնում է AP-ը։
Նրանք ԱՄԷ-ին մեղադրել են նրանում, որ վերջինը գեներալ Խալիֆա Հաֆթարին հավատարիմ՝ Լիբիայի արեւելյան ազդեցիկ ցեղերին հրահանգել է փակել արտահանման տերմինալները եւ փակել խողովակաշարերը:
«Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, իր գործընկերների հետ միասին, ցանկանում է, որ Լիբիան հնարավորինս շուտ վերադառնա նավթի արդյունահանմանը՝ նախազգուշական միջոցների ներդրմամբ, որպեսզի կանխվեն այն եկամուտները, որոնք կնպաստեն հետագա հակամարտությանը,- գրել է Գարգաշը,- Մենք ուզում ենք անհապաղ հրադադարի հասնել եւ վերադառնալ քաղաքական գործընթացին»:

Объединенные Арабские Эмираты хотят, чтобы Ливия «вернулась к добыче нефти» как можно скорее, заявил государственный министр иностранных дел Эмиратов Анвар Гаргаш после того, как официальные лица поддерживаемого Ливией правительства в Триполи обвинили ОАЭ в том, что они приказали конкурирующим ливийским силам блокировать продажи нефти, передает AP․
Они обвинили ОАЭ в том, что последние приказали влиятельным племенам в восточной Ливии, преданным генералу Халифе Хафтеру, закрыть экспортные терминалы и перекрыть магистральные трубопроводы.
«Объединенные Арабские Эмираты вместе со своими партнерами хотят как можно скорее вернуться к добыче нефти в Ливии с введением мер предосторожности для предотвращения доходов, способствующих дальнейшему конфликту», - написал Гаргаш. «Мы продолжаем добиваться немедленного прекращения огня и возвращения к политическому процессу».