Չինաստանի առեւտրի նախարարությունից հայտնում են, որ Սինցզյան տարածաշրջանում աշխատող ամերիկյան ընկերություններին ԱՄՆ-ի «նախազգուշացումը» ապակայունացրել է մատակարարումների համաշխարհային շղթան, հայտնում է Reuters-ը:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը ամերիկյան առաջատար ընկերություններին, այդ թվում՝ Walmart Inc-ին, Apple Inc-ին եւ Amazon.com Inc-ին, նախազգուշացրել է որ կան մատակարարման շղթայի ռիսկեր, որոնք կապված են Սինցզյանում իրավունքների խախտումների հետ:
Չինաստանի առեւտրի նախարարությունը հայտնել է, որ ԱՄՆ գործողությունները նաեւ ազդել են կորոնավիրուսի համավարակից հետո համաշխարհային տնտեսության վերականգնման վրա: Չինաստանը անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկի չինական ընկերությունների օրինական իրավունքները պաշտպանելու համար, ասվում է նախարարության հայտարարությունում։

Министерство торговли Китая заявило, что «предупреждение» США американским компаниям, работающим в западном регионе Синьцзяна, дестабилизировало глобальную цепочку поставок, передает Reuters.
Государственный департамент США предупредил ведущие американские компании, в том числе Walmart Inc, Apple Inc и Amazon.com Inc, что существуют риски поддержания цепочек поставок, связанные с нарушениями прав в Синьцзяне.
Министерство торговли Китая заявило, что действия США также повлияли на восстановление мировой экономики после пандемии коронавируса. Китай примет необходимые меры для защиты законных прав китайских фирм, говорится в заявлении министерства.