Ներկայումս Հայաստանում ֆինանսական նպատակահարմարություն չկա հիմնել օմբուդսմենների նոր գրասենյակներ, որոնք մասնագիտացված կլինեն առանձին ոլորտներում՝ կանանց, երեխաների եւ զինծաայողների պաշտպանության հարցերում։ 2010 թվականի բյուջեի կատարողականը ներկայացնելիս խորհրդարանում հայտարարեց Հայաստանի օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը։
Նա նաեւ ընդգծեց, որ օմբուդսմենի գրասենյակի 11 աշխատակիցները կմասնագիտանան մարդու իրավունքների պաշտպանության տարբեր ոլորտներում, ինչը լրացուցիչ ֆինանասական ներդրումներ չի պահանջի։
Անդրեասյանը նաեւ ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է օմբուդսմենի մարզային գրասենյակներ բացել, քանի որ բողոքների առյուծի բաժինը գալիս է մարզերից։ Միաժամանակ, օմբուդսմենը նկատեց, որ դա շատ թանկ հաճույք է, քանի որ մարզային յուրաքանչյուր գրասենյակ ամեն տարի բյուջեից 13 մլն դրամ կտանի։
Կարեն Անդրեասյանը նշեց, որ հաշվետու տարում մարդու իրավունքների գրասենյակին պետությունը հատկացրել է 129 մլն դրամ, եւս 79 մլն տրամադրվել է դոնոր կազմակերպությունների՝ հիմնականում Եվրահանձնաժողովի կողմից։ Այս ցուցանիշը 2009 թվականի ցուցանիշից ավել է 24,2 մլն դրամով։ Դրա հաշվին, Անդրեասյանի խոսքով, օմբուդսմենի գրասենյակի աշխատակիցների միջին աշխատավարձը 99 հազար դրամից բարձրացվել է 160 հազար դրամի։ Նրա խոսքով, գրասենյակի բյուջեի առյուծի բաժինը՝ 66 տոկոսը, ծախսվել է հենց աշխատավարձերի վրա։ 11,8 տոկոսը բաժին է հասել գործուղումներին, ավտոմեքենաներ պահելուն եւ բենզին ձեռք բերելու համար ծախսվել է 7 տոկոս միջոցներ։
Օմբուդսմենի հաշվետվության արդյունքներով, իր ելույթում ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը նկատեց, որ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը իմիտացիոն բնույթ է կրում, եւ պետք է անել ամեն բան՝ իրավիճակը շտկելու համար։

В настоящее время в Армении нет финансовой целесообразности открывать новые офисы омбудсменов, профилирующихся на отельных сферах – защите прав детей, женщин, военнослужащих и т.д. Об этом, представляя отчет по выполнению бюджета 2010 года в армянском парламенте, заявил омбудсмен Карен Андреасян.
При этом, он подчеркнул, что в офисе Омбудсмена 11 сотрудников будут профилироваться по отдельным сферам защиты прав человека, что не потребует дополнительных финансовых вливаний. Однако, Андреасян заметил, что некоторые сферы защиты прав человека очень объемны, например, защита прав детей, инвалидов, военнослужащих.
«Поэтому мы решили впоследствии открыть специальные отделы по этим направлениям сначала за счет внебюджетных средств, а затем попросим незначительное финансирование из бюджета»,- пообещал Андреасян. Он также акцентировал внимание на необходимости открытия областных офисов омбудсмена, поскольку львиная доля жалоб приходит именно из областей республики. При этом омбудсмен подчеркнул, что это довольно дорогое удовольствие, поскольку каждый областной офис ежегодно бюджету обойдется в 13 млн драмов. Андреасян также подчеркнул важность создания при офисе омбудсмена группы быстрого реагирования, на что также необходимы бюджетные средства.
Представляя отчет по выполнению бюджета 2010 года, омбудсмен отметил, что в подотчетном году офису защитника прав человека было выделено государством 129 млн драмов, еще 79 млн было предоставлено внешними донорским  организациями, в основном Еврокомиссией. Этот показатель на 24,2 млн драмов больше, чем в 2009 году. За счет этого, по словам Андреасяна, среднюю зарплату сотрудников офиса омбудсмена с 99 тысяч драмов удалось поднять до 160 тысяч. По его словам, львиная доля бюджета офиса, а именно 66% пошло на выплату зарплат. 11,8% бюджета офиса пошло на командировочные расходы, на содержание автомобилей и приобретение бензина в целом ушло 7% бюджетных средств.
Выступая по итогам отчета омбудсмена, депутат от правящей Республиканкой партии Рафик Петросян заметил, что в Армении защита прав человека носит имитационный характер, и необходимо сделать все возможное, чтобы исправить ситуацию.