Ղրղզստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը արտահերթ նախագահական ընտրությունները հանրապետությունում նշանակել է 2021 թվականի հունվարի 10-ին, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են ԿԸՀ մամուլի ծառայությունից:
«ԿԸՀ որոշմամբ` նախագահական ընտրությունները նշանակվել են հունվարի 10-ին»,- հայտարարել է մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
Ղրղզստանում հոկտեմբերի 5-ին զանգվածային բողոքի ցույցեր սկսվեցին հոկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների դեմ: Ցուցարարների եւ ուժայինների բախումներից հետո խորհրդարան չանցած ընդդիմադիր կուսակցությունների կողմնակիցները գրավեցին խորհրդարանի շենքը, որտեղ տեղակայված է նախագահի աշխատակազմը: Բախումների արդյունքում վիրավորվեց ավելի քան 1.2 հազար մարդ, զոհվեց մի մարդ: Ղրղըզստանի վարչապետ Կուբաթբեկ Բորոնովը հրաժարական տվեց: Նախագահ Սուրոնբայ Ժեենբեկովը, նրա մամուլի քարտուղարի պնդմամբ, ամբողջ ընթացքում գտնվում էր Բիշքեկում եւ վերահսկում էր իրավիճակը: Բողոքի ցույցերի ֆոնին Ղրղըզստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը չեղյալ հայտարարեց ընտրությունների արդյունքները:
Բիշքեկում անկարգությունները վերսկսվեցին հոկտեմբերի 9-ին: Կենտրոնական հրապարակում վարչապետ Սադիր Ժապարովի կողմնակիցների եւ հակառակորդների միջեւ բախում տեղի ունեցավ: Տուժեց յոթ մարդ: Հոկտեմբերի 15-ին Ժեենբեկովի կամավոր հրաժարականից հետո իրավիճակը հանրապետությունում կայունացավ: Բողոքներն ավարտվեցին: Երկրի ղեկավարի լիազորություններն անցան վարչապետ Սադիր Ժապարովին:

Центризбирком Киргизии назначил досрочные президентские выборы в республике на 10 января 2021 года, сообщили РИА Новости https://ria.ru/ в пресс-службе ЦИК.
«По решению ЦИК выборы президента назначены на 10 января», - заявил представитель пресс-службы.
В Киргизии 5 октября вспыхнули массовые протесты несогласных с итогами парламентских выборов, которые прошли 4 октября. После столкновений протестующих с силовиками сторонники оппозиционных партий, не прошедших в парламент, захватили здание парламента, в котором располагается и президентская администрация. В столкновениях пострадали более 1,2 тысячи человек, один погиб. Премьер Киргизии Кубатбек Боронов подал в отставку. Президент Сооронбай Жээнбеков, по утверждению его пресс-секретаря, все время находился в Бишкеке и контролировал ситуацию. На фоне протестов ЦИК Киргизии аннулировал итоги выборов.
Беспорядки в Бишкеке возобновились 9 октября. На центральной площади произошло столкновение сторонников и противников премьера Садыра Жапарова. Пострадали семь человек. После добровольной отставки Жээнбекова 15 октября ситуация в республике стабилизировалась. Протесты прекратились. Полномочия главы государства перешли к премьер-министру Садыру Жапарову.