Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացող ծայրահեղականներն իրագործել են մի շարք հանցագործություններ Սիրիայի հյուսիսում Անկարայի կողմից Աֆրինը, Ջերաբուլուսը, Իդլիբը եւ Էթ Թել էլ Աբյադն ավելի քան չորս տարի անօրինական օկուպացնելուց հետո, գրում է Jerusalem Post-ը: Հոդվածը հրապարակվել է սեպտեմբերի 19-ին, սակայն NEWS.am-ը որոշել է ներկայացնել դրանից որոշ հատվածներ՝ հաշվի առնելով վերջին իրադարձությունները: Այդ նյութը հերթական անգամ ապացուցում է, որ Անկարայի ցեղասպան քաղաքականությունը վերջին հարյուրամյակում գրեթե չի փոխվել:
«Վերջին տարիներին այդ մեղադրանքները ստացել են շատ ավելի լայն հնչեղություն եւ այժմ ներառվել են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդի կիսամյակային հաշվետվության մեջ: Այս տարի ստացվել են միջազգային հումանիտար իրավունքին հակասող հանցագործությունների ամենաակնհայտ եւ համապարփակ ապացույցները, նշված է զեկույցի մեջ:
Հանցագործություններն ուղղված էին ընդդեմ կանանց եւ երեխաների, առաջին հերթին թիրախավորվում էին ազգային եւ կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները՝ եզդիներ, քրդեր, քրիստոնյաներ, որոնցից շատերը ենթարկվել են էթնիկ զտումների Սիրիայի՝ Թուրքիայի կողմից օկուպացված տարածքներում: Աբերին Զամանի կողմից գրված Al-Monitor-ի զեկույցում հեղինակը պատմում է տղայի մասին, որն առեւանգվել էր 2019 թվականին Թուրքիայից աջակցություն ստացող ընդդիմադիր Սիրիայի ազգային բանակի կողմից: Նշվում է, որ տղայի գերության ընթացքում ներկա են գտնվել ինչպես սիրիական ազգային բանակի, այնպես էլ ռազմական համազգեստով պաշտոնական անձինք, որոնք խոսել են թուրքերեն: Զեկույցում նաեւ բացահայտված են միջադեպի մանրամասները, երբ Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացող սիրիացի ծայրահեղականները ստիպում էին սիրիացի տղամարդկանց հետեւել մանկահասակ երեխայի բռնաբարությանը: Այդ դեպքը տեղի է ունեցել Աֆրինում 2018 թվականին:
Ավելի քան 150 000 քրդերի ստիպել են լքել իրենց տները օկուպացիայի հետեւանքներից խուսափելու համար, իսկ Անկարան մասնակցել է դեմոգրաֆիական փոփոխություններում, որոնք նույնական են 1990-ական թվականներին Բալկաներում էթնիկ զտումների գործընթացին: Անկարան քրդերին փոխարինել է Սիրիայում խմբերով, որոնք համարել է իր համար առավել լոյալ: Այդ խմբերը թալանել են տեղացիներին, հարձակվել ազգային փոքրամասնությունների կրոնական տաճարների վրա, առեւանգել են կանանց եւ պահել նրանց գաղտնի «սեւ» բանտերում: Թուրքիան ներխուժել է Աֆրին 2018 թվականին «ահաբեկչության» դեմ պայքարի քողի ներքո, սակայն այնտեղ ահաբեկչության որեւէ նշույլ չի եղել: Անկարան օգտագործել է Սիրիայում իր հանցագործներին, իսկ այժմ նաեւ Լիբիայում՝ հավաքագրելով սիրիացի փախստականերին արտասահմանում պատերազմներին մասնակցելու համար:
Ավելի վաղ հրապարակված ԱՄՆ-ի զեկույցում Թուրքիան մեղադրվում է Լիբիա հազարավոր սիրիացիներ տեղափոխելու մեջ: Նա նաեւ փորձել է ճնշել սիրիական ապստամբությունը եւ տրամադրել ընդդեմ քրդերի: Թուրքիան մեղադրում է քուրդ ահաբեկիչներին Քրդական աշխատավոր կուսակցությանն ադնամակցելու մեջ: 2015 թվականից Անկարան օգտագործել է իր պատերազմն ընդդեմ քրդերի՝ որպես առիթ հարեւան երկրի տարածք ներխուժելու համար: Ստանալով հաղորդագրություններ թուրքամետ սիրիացի ապստամբների հանցագործությունների մասին՝ Անկարան փորձել է հայտարարել, որ ինքն է աջակցում նրանց: Թուրքիայից աջակցություն ստացող ամենաարյունարբու խմբավորումներից մեկը՝ «Ախրար ալ Շարքիա»-ն, իբրեւ, դատավճռի է ենթարկել իր անդամներից մեկին սիրիացի ակտիվիս Խեւրին Խալաֆայի սպանության մեջ ներգրավվելու համար: Ծայրահեղականները հայտարարել էին որս Խալաֆի վրա եւ սպանել նրան 2019 թվականի հոկտեմբերին Սիրիա ներխուժելու ժամանակ:
Հաղորդվել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թարմփը հայտարարել է, որ համաձայնվել է Թուրքիայի ներխուժման հարցում, քանի որ հիանում է «չար եւ դաժան» առաջնորդներով, եւ որ Թուրքիայի ծայրահեղ աջակողմյա կուսակցությունն ունի այդ որակները: Այդ մոտեցումը հանգեցրել է Խալաֆ անունով անզեն կնոջ դաժան սպանության, որը ծայրահեղականները ցնծությամբ հրապարակում էին Համացանցում: Այդ ժամանակ Անկարան ոչինչ չէր նախաձեռնել այդ սպանությունը դատապարտելու համար: Փոխարենը ծայրահեղ աջակողմյա ԶԼՄ-ները տոնել են «ահաբեկչության չեզոքացումը»: Սակայն չկար որեւէ ապացույց, որ Խալաֆն ահաբեկիչ էր:
Թուրքական անօդաչուները հաճախ հարվածում էին Սիրիայում եւ Իրաքում ակտիվիստների ուղղությամբ: Անկարան անվանել էր այդ գործողությունները «ահաբեկչության չեզոքացում»: Թուրքիայում «ահաբեկչություն» բառը հաճախ կիրառվում է մարդկանց նկատմամբ, որոնք համաձայն չեն կառավարության հետ: Հումորիստները ազատազրկվում են պատմական անձանց մասին սքեթչերի պատճառով, իսկ անցած տարի հազարավոր մարդիկ ազատազրկվել էին «նախագահին վիրավորելու» համար: Անկարան նաեւ աշխարհում լրագրողների խոշորագույն բանտապահն է: Քանի դեռ Թուրքիայի կողմից աջակցվող սիրիական խմբավորումները պնդում էին, որ Անկարան պատշաճ չի վճարում նրանց իրենց հանցագործություններն արդարացնելու համար, ապացույցները վկայում են, որ նրանց առեւանգել են, բռնաբարել եւ հարձակվել առավելապես ավելի աղքան ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների վրա: Անկարայի դեմ մեղադրանքներն այժմ թափ են հավաքում: Ըստ Rojava տեղեկատվական կենտրոնի վկայությունների՝ ներկայում Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի օկուպացիոն ուժերի համար ծառայում են ԻՊ-ի անդամները: Վերջին տարվա ընթացքւոմ ԱՄՆ-ը գաղտնի ավիահարվածներ է հասցրել «Ալ Քաիդա» անդամների եւ այլ ծայրահեղականների ուղղությամբ Իդլիբում եւ դրա արվարձաններում, որտեղ գտնվում են թուրքական բանակի դիրքերը՝ մատնանշելով այդ ծայրահեղականների նեկայության մասին:
ՄԱԿ-ի զեկույցում ներկայացվել են նաեւ համակարգված թալանի թեմայով քննարկումները, ինչպես նաեւ փաստերը, թե ինչպես են Սիրիայի ազգային բանակի անդամները դռնեդուռ փնտրել քրդերին. պրակտիկա, որը կիրառվել է նացիստների կողմից, կրկին կիրառվել է ազգային փոքրամասնությունների դեմ: Այժմ պարզվում է, որ Անկարան փորձում է կրճատել սիրիական օկուպացված տարածքում իրագործված հանցագործությունների համար քննադատությունը: Զեկույցում նշվում է, որ Թուրքիան փորձում է ոչ միայն ձեւացնել, որ կարգուկանոն է հաստատում հանցագործություններին մասնակից սիրիական ազգային բանակում, սակայն նաեւ փորձում է կանգնեցնել միմյանց հետ պայքարող սիրիացի ծայրահեղականներին: Դա տեղի է ունենում, քանի որ այնպիսի շրջանները, ինչպես Աֆրինը, որոնք ժամանակին եղել են խաղաղ բնակավայրեր, դարձել են հրաձգությունների դաշտ Անկարայից աջակցություն ստացող խմբավորումների միջեւ: Համաձայն միջազգային իրավունքի՝ օկուպանտ երկիրը պետք է երաշխավորի տեղաբնակների իրավունքները: Զեկույցում ասվում է առանց դատավարության եւ հետաքննության սպանությունների տարածված պրակտիկայի, անհամաչափ ուժի, անհետացումների եւ կանանց ու ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների վրա հարձակումների մասին:
2018 եւ 2019 թվականներին Անկարայի առաջին ներխուժումների ժամանակ ՄԱԿ-ը, ՆԱՏՕ-ն, ԵՄ-ն եւ ԱՄՆ-ը կարծես հաստատել են այդ քայլը կամ Թուրքիայի կողմից սպառնալիքների, կամ այն պատճառով, որ նրանք ընդունել են պնդումները, որ Թուրքիան փորձում է հաստատել անվտանգություն Սիրիայի հյուսիսում: Փոխարենը Սիրիայի հյուսիսը դարձել է շատ ավելի վտանգավոր եւ վերածվել ծայրահեղական խմբավորումների ապաստարանի:
Պարզ չէ՝ կնպաստի՞ արդյոք ՄԱԿ-ի զեկույցը Սիրիայի հյուսիսում եւ թուրքական զորքի օկուպացրած շրջաններում փոփոխություններին: Չարաշահումների եւ էթնիկ զտումների մասին վկայությունները շատ ավելի ակնհայտ են, սակայն աշխարհն ընդհանուր առմամբ դադարել է լինել լիբերալ՝ հիմնված միջազգային կարգուկանոնի հիմնական օրենքների վրա, ուստի երկրներն այլեւս չպետք է պահպանեն միջազգային օրենքները: Հենց այդ պատճառով վերջին տարիներին աշխարհի բազմաթիվ տարածաշրջաններ դարձել են նոր, ավելի կոշտ ավտորիտարիզմի օբյեկտ:
Ինչպես նշում են Վաշինգտոնում, ոչինչ չի անի, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ն, իսկ ԵՄ-ն վարում է ներքին պայքար իր սեփական խնդիրների դեմ, եւ բնակչության շրջանում խաղաղության հույս գրեթե չկա: Դա նշանակում է ավելի ցնցող փաստեր կանանց առեւանգումների մասին եւ այն, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից աջակցության ստացող զինված հանցախմբերին թույլատրվում է անել ամեն ինչ իրենց ցանկությամբ:
Այնպիսի անձինք, ինչպես Խեւրին Խալաֆն էր, որը հավատում էր, որ ԱՄՆ-ը եւ նրա ժողովրդավար արժեքներն ու մարդու իրավունքները թույլ կտան լինել խաղաղ ակտիվիստ, տեղեկացրին, թե իրականում որքան փխրուն է այդ պաշտպանությունը»:

Поддерживаемые Турцией экстремисты совершили целый перечень преступлений в северной Сирии после более чем трехлетней незаконной оккупации Анкарой Африна Джерабулуса, Идлиба и Эт-Телль-эль-Абьяда, пишет Jerusalem Post. Статья была опубликована 19 сентября, однако Новости Армении –NEWS.am решило привести некоторые отрывки из нее с учетом развития последних событий. Этот материал в очередной раз доказывает, что геноцидальная политика Анкары за последнее столетие практически не изменилась.
«В последние годы эти обвинения получили более широкую огласку и сейчас включены в полугодовой отчет Совета ООН по правам человека. В этому году были  получены самые явные и всеобъемлющие доказательства преступлений, противоречащих  международному гуманитарному праву, отмечается в докладе.
Преступления были направлены против женщин и детей, мишенями в первую очередь становились представители национальных меньшинств: езиды, курды, христиане, многие из которых подверглись этническим чисткам на оккупированных Турцией территориях Сирии. В докладе Al-Monitor, составленном Аберином Заманом, рассказывается о мальчике, похищенном поддерживаемой Турцией оппозиционной Сирийской национальной армией в 2019 году. Отмечается, что во время пребывания мальчика в неволе присутствовали как члены сирийской национальной армии, так и официальные лица в военной форме, разговаривавшие на турецком языке. В отчете также раскрыты детали инцидента, когда поддерживаемые Турцией сирийские экстремисты заставляли заключенных мужчин наблюдать за изнасилованием малолетнего ребенка. Этот инцидент произошел в Африне в 2018 году.
Более 150 000 курдов заставили покинуть свои дома, чтобы избежать последствий оккупации, а Анкара принимала участие в демографических изменениях, идентичных процессу этнических чисток на Балканах в 1990 –ые годы.   Анкара заменила курдов в Сирии группами, которые посчитала лояльными себе. Эти группы обворовывали местных, нападали на религиозные храмы нацменьшинств, похищали женщин и содержали их в секретных «черных» тюрьмах.  Турция вторглась в Африн в 2018 году под прикрытием борьбы с «терроризмом», но никаких свидетельств тероризма там не было. Анкара использовала своих преступников в Сирии, а сейчас и в Ливии, вербуя сирийских беженцев для участиях в войнах за рубежом.
В опубликованном ранее докладе США Турция обвиняется в переброске тысяч сирийцев в Ливию. Она также пыталась подавить сирийское восстание и настроить против курдов. Турция обвиняет курдских боевиков в членстве в Рабочей партии Курдистана. В 2015 году Анкара использовала свою войну с курдами в качестве повода для вторжения на территорию соседней страны.  По мере поступления сообщений о преступлениях протурецких сирийских повстанцев Анкара пыталась заявить, что сама подпитывает их. Одна из наиболее кровожадных группировок, поддерживаемых Турцией, «Ахрар аль-Шаркия» якобы приговорил к трибуналу одного из своих членов за роль в убийстве сирийской активистки Хеврин Халафа. Экстремисты устроили охоту на Халаф и убили ее в октябре 2019 во время вторжения в Сирию.
Сообщалось, что президент США Дональд Трамп заявлял о том, что согласился на вторжение Турции, так как восхищается «злыми и жесткими» лидерами, и что ультраправая партия Турции воплощает в себе эти качества. Этот «злой и жесткий» подход привел к зверскому убийству безоружной женщины по имени Халаф, которое экстремисты с ликованием  опубликовали в Сети. Тогда Анкара не сделала ничего, чтобы осудить это убийство. Вместо этого ультраправые СМИ отпраздновали «нейтрализацию террориста». Однако не было никаких доказательств того, что Халаф была террористкой.
Турецкие беспилотники часто наносили удары по активисткам в Сирии и Ираке. Анкара называла данные действия «нейтрализацией террористов». Слово «террорист» в Турции часто применяется к людям, которые не согласны с правительством. Юмористы отбывают тюремный срок из-за скетчей об исторических лицах, а в прошлом году тысячи людей были приговорены к тюремному сроку за «оскорбление президента».  Анкара также является крупнейшим тюремщиком журналистов в мире.  Пока поддерживаемые Турцией сирийские группировки утверждали, что Анкара не платит им достаточно, чтобы оправдать свои преступления, доказательства свидетельствуют о том, что они похищали, насиловали и нападали преимущественно на представителей более бедных национальных меньшинств. Обвинения против Анкары сейчас набирают оборот. Согласно сведениям информационного центра Rojava, в настоящее время на службе у турецких оккупационных сил на севере Сирии находятся члены ИГИЛ. За последний год США нанесли тайные авиаудары по членам «Аль-Каиды» и другим экстремистам в Идлибе и его окрестностях, где находятся посты турецкой армии, указывающие на присутствие этих экстремистов.
В доклад ООН вошли также обсуждения на тему систематического мародерства, а также факты относительно того, как члены сирийской национальной армии ходили от двери к двери в поисках курдов, практика, которая применялась нацистами была вновь применена против нацменьшинств. Сейчас выясняется, что Анкара пытается  сократить критику за преступления, совершенные на сирийской оккупированной территории.  В докладе отмечается, что Турция пытается не только притвориться, что дисциплинирует фракции сирийской национальной армии, причастные к преступлениям, но и пытается остановить воюющих друг с другом сирийских экстремистов. Это происходит потому, что такие районы, как Африн, которые когда-то были мирными поселениями, стали ареной перестрелок между группировками, поддерживаемыми Анкарой. Согласно международному праву, страна-оккупант должна гарантировать права местных жителей. В докладах говорится о распространенной практике убийств без суда и следствия, несоразмерной силе, исчезновениях и нападениях на женщин и представителей нацменьшинств.
Во время первых вторжений Анкары в 2018 и 2019 годах ООН, НАТО, ЕС и США, похоже, одобряли этот шаг то ли из-за угроз со стороны Турции, то ли потому, что они приняли ее утверждения о том, что она пытается установить безопасность на севере Сирии. Вместо этого север Сирии стал менее безопасным и превратился в убежище для экстремистских группировок.
Остается неясным, будет ли способствовать доклад ООН изменениям на севере Сирии и в районах, оккупированных турецкими войсками. Свидетельства злоупотреблений и этнических чисток становятся все более очевидными, но мир в целом перестал быть либеральным, основанным на правилах международного порядка, поэтому страны больше не должны соблюдать международные законы. Именно поэтому в последние годы многие точки мира стали объектом нового, более жесткого авторитаризма.
Как указывает Вашингтон, он ничего не сделает, и как и НАТО, что дает карт-бланш Турции, а ЕС ведет внутреннюю борьбу со своими собственными проблемами, и надежды на мир среди населения мало. Это означает более шокирующие факты о похищениях женщин и то, что вооруженным бандам, поддерживаемым Турцией, которая является членом НАТО, разрешено делать все, что они хотят.
Такие, как Хеврин Халаф, которая верила в то, что США и их ценности демократии и прав человека позволят ей быть мирной активисткой, узнали, насколько хрупка на самом деле эта защита».