Վրաստանի ԿԸՀ խոսնակ Աննա Միքելաձեն հայտնել է, որ Թբիլիսիի ժամանակով ժամը 12:00-ի դրությամբ ընտրություններում մասնակցությունը կազմել է 19,41%, հաղորդում է «Սպուտնիկ Գրուզիա»-ն:
Մինչեւ 12:00-ն քվեարկել է 681 583 քաղաքացի:
«Ամենից շատ ընտրողների ակտիվություն է գրանցվել Ռաչա-Լեչխումիում. Սվանեթիում ակտիվությունը կազմել է 28,3%, իսկ ամենաքիչ ակտիվությունը գրանցվել է Աջարիայում՝ 17,9%»,-ասել է Միքելաձեն:
Համեմատության համար՝ 2016 թվականին ժամը 12:00-ի դրությամբ ընտրություններում մասնակցությունը կազմել է 19,81%, իսկ 2012-ին՝ 25,88%:
Այսօր պատգամավորներին ընտրում է ընդհանուր առմամբ 3 526 023 մարդ, որից 3 511 853-ը բնակվում է Վրաստանում, մյուս 14 170-ը՝ արտասահմանում:
Վրաստանում հոկտեմբերի 31-ին ընտրում են 10-րդ գումարման խորհրդարանի պատգամավորներին: Ընտրություններին մասնակցում են 48 կուսակցություններ եւ 2 դաշինք: Առաջին անգամ Վրաստանում ընտրություններ են անցկացվում կորոնավիրուսի պանդեմիայի պայմաններում:

Явка избирателей на парламентских выборах в Грузии к 12:00 по тбилисскому времени составляет 19,41%, сообщила пресс-спикер ЦИК Грузии Анна Микеладзе на брифинге в субботу, передает Sputnik-Грузия.
В частности, свою позицию у избирательной урны к этому времени зафиксировали 681 583 гражданина.
«Самая высокая активность зафиксирована в Рача-Лечхуми - Сванети – активность там составила 28,3%, а самая низкая – в регионе Аджария, где активности на 12:00 составила 17,9%», – сказала Микеладзе.
Для сравнения – в 2016 году явка к 12:00 составила 19,81%, а в 2012 – 25,88%.
Всего сегодня выбирают депутатов 3 526 023 избирателя, из которых 3 511 853 проживают в Грузии, а остальные 14 170 – за границей.
Выборы считаются действительными при любой явке избирателей.
В Грузии 31 октября выбирают депутатов парламента десятого созыва. Участвуют в выборах 48 партий и два избирательных блока. Впервые выборы в Грузии проходят в условиях пандемии коронавируса.
Парламентские выборы в Грузии проводятся по смешанной системе – 120 депутатов парламента выбирают по партийным спискам (по пропорциональной системе), а 30 – из числа кандидатов, баллотирующихся в одномандатных избирательных округах (по мажоритарной системе).