ԱՄՆ պետքարտուղարությունը Վրաստանի իշխանություններին կոչ է արել հետաքննություն իրականացնել Թբիլիսիում բողոքի ակցիայի ժամանակ մարդկանց սպանության փաստով:  Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչ Մարկ Թոները:
«Մենք հավատում ենք, որ Վրաստանում, ինչպես եւ ցանկացած երկրում, պետք է հարգանքով վերաբերվեն քաղացիների` իրենց ձգտումները խաղաղ արտահայտելու իրավունքին», -գրում է Lenta.ru-ն:
ԱՄՆ-ը, ավելացրել է Թոները, կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին  «հետաքննություն անցկացնել վերջին մի քանի օրերին տեղի ունեցած  միջադեպերի առնչությամբ, որի արդյունքում մի քանի մարդ է զոհվել»:
Հիշեցնենք, որ բողոքի ակցիայի ժամանակ Վրաստնում երկու մարդ էր զոհվել: Վրաստանի ՆԳՆ-ի վարկածով` նրանց վրաերթի են ենթարկել ընդդիմադիր առաջնորդների մեքենաները, ընդդիմության ներկայացուցիչները կտրականապես հերքում են դա:
Հանրահավաքը ցրելու ժամանակ ձերբակալվել է ավելի քան 90 մարդ, ավելի ուշ նրանց մեծ մասը դատապարտվել է երկու ամսվա ազատազրկման:

Госдепартамент США призвал власти Грузии провести расследование гибели людей во время акций протеста в Тбилиси. Об этом заявил официальный представитель американского внешнеполитического ведомства Марк Тонер.
«Мы знаем о происходящих акциях протеста, - сказал Тонер, отвечая на вопрос, следит ли Госдепартамент США за событиями в Грузии и известно ли ему о погибших. - Мы верим, что в Грузии, как и в любой другой стране, должны с уважением относится к праву граждан на мирное выражение своих устремлений», пишет Lenta.ru.
Соединенные Штаты, добавил Тонер, призывают власти Грузии «провести расследование инцидентов, произошедших за последние несколько дней, в результате которых погибли несколько человек».
Напомним, что на акции протеста в Грузии погибли 2 человека. По версии МВД Грузии, оба были сбиты машинами из кортежа лидеров оппозиции, спешно покидавшими место проведения акции протеста. Представители оппозиции с этой версией произошедшего категорически не согласны.
Около 90 человек, принимавших участие в акции протеста, были задержаны в ходе разгона митинга. Позже большинство из них были приговорены к двум месяцам ареста.