ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Աուդրոնյուս Աջուբալիսը ողջունելել է Հայաստանում իրականացված համաներումը, որի համաձայն, ազատ են արձակվել Հայաստանի նախագահի ընտրություններից հետո` 2008 թվականին մարտին կազմակերպված ցույցերի մասնակիցները:
«Ողջունում եմ այդ որոշումը, որը նոր գլուխ է բացում իշխանության եւ ընդդիմության երկխոսությունում, եւ շնորհավորում եմ իշխանություններին այդ քայլի կապակցությամբ»,- նշել է Աջուբալիսը` ԵԱՀԿ-ի կայքում տեղադրված հայտարարությունում:
«ԵԱՀԿ-ն եւ մեր միջազգային գործընկերները մշտապես կոչ են արել Հայաստանի իշխանություններին ազատ արձակել բանտարկյալներին` այսպիսով կատարելով բարի կամքի դրսեւորման քաղաքական քայլ»,- ընդգծել է Աջուբալիսը, հավելելով, որ այդ հարցը բարձրացրել է Հայաստանի նախագահի եւ արտաքին գերատեսչության ղեկավարի հետ հանդիպումների ժամանակ, որոնք տեղի են ունեցել Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում:
«ԵԱՀԿ բոլոր անդամ-պետությունների հիմնական պարտավորությունն է ազատ ժողովների եւ արտահայտությունների ապահովումը, եւ մենք հուսով ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները հետագայում էլ կշարունակեն կատարել այդ պարտավորությունները: Հուսով ենք, որ առաջիկայում Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրությունները կանցնեն միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան»,- հայտարարել է Աջուբալիսը, հավելելով, որ ԵԱՀԿ-ն եւ կազմակերպության Երեւանյան գրասենյակը պատրաստ են ցուցաբերել ցանկացած աջակցություն Հայաստանին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի անկախության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկությամբ` Ազգային Ժողովը համաներման որոշում ընդունեց: Համաներում կստանան 496 բանտարկյալներ: Երեկ ազատ են արձակվել «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը եւ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը:

OSCE Chairperson in Office, Lithuanian Foreign Minister Audronius Azubalis commended the amnesty in Armenia under which the imprisoned participants of May 1, 2008 demonstration were released.
“I sincerely welcome this decision which will open a new chapter in dialogue with the opposition, and congratulate the country’s authorities on this step,” Azubalis said.
According to Azubalis, OSCE has relentlessly urged Armenian authorities to release these prisoners as a political goodwill gesture. He added that he had raised the issue with the President and Foreign Minister of Armenia during his visit to the country in March this year.
“Freedom of assembly and expression are key commitments all OSCE participating States have undertaken and this is our hope that the authorities will continue upholding these commitments at all times, and that upcoming parliamentary elections will take place in accordance with international standards. The OSCE, its institutions and OSCE Office in Yerevan stand ready to assist the country in ensuring this,” said Azubalis.
Parliamentary elections in Armenia are scheduled for April 2012. Armenian President Serzh Sargsyan’s decision to hold an amnesty on the occasion of 20th anniversary of Armenia’s independence was approved by Armenian Parliament. Editor in chief of Armenian Times newspaper Nikol Pashinyan and former MP Sasun Mikaelyan convicted in connection with the March 1 events will be released. Overall the amnesty will affect 496 convicts.