Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չինաստանի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յունը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական ծառայության անցնելու առթիվ եւ արդյունավետ գործունեություն մաղթել: Նա վստահություն է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանը մեծ ավանդ կներդնի՝ ընդլայնելու փոխշահավետ գործակցությունը երկու բարեկամ երկրների միջեւ: «Մեր երկու երկրներն ունեն ամուր ու խորը հարաբերություններ, համագործակցության մեծ հնարավորություններ եւ ներուժ: Մենք ապացուցել ենք, որ կարող ենք լինել լավ գործընկերներ»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Դեսպան Ֆան Յունը Հայաստանի նախագահին է փոխանցել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքը: Նշելով, որ Հայաստան ժամանելուն պես մեծ հյուրընկալություն է զգացել՝ նորանշանակ դեսպանն ասել է, որ երկու երկրներն ունեն բարեկամության երկար տարիների լավ ավանդույթներ եւ ակնկալում է շարունակել ամուր եւ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը:
Հանրապետության նախագահը եւ նորանշանակ դեսպանը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջեւ համագործակցության օրակարգի շուրջ: Նրանք կարեւորել են փոխգործակցության ընդլայնումը նորագույն տեխնոլոգիաների, սննդի անվտանգության, ինչպես նաեւ բազմաթիվ այլ ոլորտներում: Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել Չինաստանից Հայաստան ուղիղ օդային հաղորդակցության, նաեւ մեր երկրի տարածքով դեպի ԱՄՆ կամ Եվրոպա տարանցիկ թռիչքների հնարավորությունը: Կարեւորվել է նաեւ համագործակցությունը զբոսաշրջային ոլորտում:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաեւ Արցախի նկատմամբ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետեւանքներին, եւ, այդ համատեքստում, ստեղծված իրավիճակին:

Newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of China to Armenia Fahn Yoon today presented his credentials to President of Armenia Armen Sarkissian.
President Sarkissian congratulated the Ambassador on assuming office in Armenia, wished him success and expressed confidence that the newly appointed Ambassador will make great contributions to expand the mutually beneficial partnership between the two friendly countries.
Ambassador Fahn Yoon transmitted the warm greetings and kind wishes of President of China Xi Jinping and stated that he saw the great hospitality in Armenia as soon as he arrived.
The head of state and the Ambassador exchanged views on the agenda of cooperation between the two countries and attached importance to the expansion of cooperation in several sectors, including advanced technologies, food safety, etc. President Sarkissian offered to consider the possibility of direct air communication from China to Armenia and transit flights to the US or Europe via Armenia.
Sarkissian also touched upon the consequences of the Azerbaijani-Turkish military aggression against Artsakh and the situation created as a result of the military aggression.