Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չինաստանի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յունը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական ծառայության անցնելու առթիվ եւ արդյունավետ գործունեություն մաղթել: Նա վստահություն է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանը մեծ ավանդ կներդնի՝ ընդլայնելու փոխշահավետ գործակցությունը երկու բարեկամ երկրների միջեւ: «Մեր երկու երկրներն ունեն ամուր ու խորը հարաբերություններ, համագործակցության մեծ հնարավորություններ եւ ներուժ: Մենք ապացուցել ենք, որ կարող ենք լինել լավ գործընկերներ»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Դեսպան Ֆան Յունը Հայաստանի նախագահին է փոխանցել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքը: Նշելով, որ Հայաստան ժամանելուն պես մեծ հյուրընկալություն է զգացել՝ նորանշանակ դեսպանն ասել է, որ երկու երկրներն ունեն բարեկամության երկար տարիների լավ ավանդույթներ եւ ակնկալում է շարունակել ամուր եւ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը:
Հանրապետության նախագահը եւ նորանշանակ դեսպանը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջեւ համագործակցության օրակարգի շուրջ: Նրանք կարեւորել են փոխգործակցության ընդլայնումը նորագույն տեխնոլոգիաների, սննդի անվտանգության, ինչպես նաեւ բազմաթիվ այլ ոլորտներում: Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել Չինաստանից Հայաստան ուղիղ օդային հաղորդակցության, նաեւ մեր երկրի տարածքով դեպի ԱՄՆ կամ Եվրոպա տարանցիկ թռիչքների հնարավորությունը: Կարեւորվել է նաեւ համագործակցությունը զբոսաշրջային ոլորտում:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաեւ Արցախի նկատմամբ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետեւանքներին, եւ, այդ համատեքստում, ստեղծված իրավիճակին:

Президент Армении Армен Саркисян 20 ноября принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Китая в Армении Фан Юна. Об этом Новости Армении - NEWS.am сообщили в пресс-службе президента.
Саркисян поздравил посла с началом дипломатической службы в нашей стране и пожелал плодотворной деятельности. Он выразил уверенность, что новоназначенный посол внесет большой вклад в расширение взаимовыгодного сотрудничества двух дружественных стран. «Между нашими странами существуют прочные и глубокие отношения, большие возможности и потенциал сотрудничества. Мы доказали, что можем быть хорошими партнерами», - подчеркнул президент.
Посол передал президенту теплые приветствия и добрые пожелания президента Китая Си Цзиньпина. Фан Юн отметил, что обе страны имеют хорошие традиции многолетней дружбы, и он рассчитывает продолжить развитие прочных и дружественных отношений.
Президент Армении и новоназначенный посол обменялись мыслями по поводу повестки сотрудничества между двумя странами. Они сочли важным расширение сотрудничества в сферах новейших технологий, продовольственной безопасности, а также во многих других областях. Саркисян предложил рассмотреть возможность прямого воздушного сообщения из Китая в Армению и также организацию транзитных рейсов через территорию нашей страны в США или Европу. Подчеркнута также важность сотрудничества в сфере туризма.
Президент коснулся также последствий азербайджано-турецкой агрессии в отношении Арцаха и создавшейся в этом контексте ситуации.