ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջեյմս Գլիմորը պատասխանել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների զեկուցին:
Նրա հայտարարության համաձայն՝ Միացյալ Նահանգներն անկեղծորեն ողջունում է բռնությունների դադարեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում:
«Մենք ի գիտություն ենք ընդւոնել Մոսկվայի միջնորդությամբ մարտական գործողությունների դադարեցման մասին համաձայնությունն ու գնահատում ենք ներկայացված հավելյալ տեղեկատվությունը՝ կապված այդ պայմանավորվածության փաստացի իրականացման հետ: Կողմերին կոչ ենք անում աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ՝ չլուծված հարցերի լուծման եւ այդ հակամարտության ամուր եւ խաղաղ կարգավորման հասնելու համար»,-պատասխանել է Գլիմորը:
Դեսպանն ընդգծել է, որ ցանկացած վերջնական բանաձեւ պետք է հիմնվի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտով նախատեսված սկզբունքների վրա՝ ուժի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն եւ ինքնորոշում:
«Չնայած նրան, որ մարտական գործողությունները հիմնականում դադարել են, մարդասիրական իրավիճակը մնում է սարսափելի: ԱՄՆ-ն ի գիտություն է ընդունում մարդասիրական ճգնաժամը:
Հակամարտության գոտում պայմաններն ավելի են սրվում կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով, եւ, անկասկած, կսրվեն ձմռան գալուն պես:
Կողմերին կոչ ենք անում սերտորեն համագործակցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ՝ ձերբակալվածների փոխանակումը եւ աճյունների վերադարձը կազմակերպելու, ինչպես նաեւ հոկտեմբերի 29-ին Ժնեւում համաձայնեցված մյուս քայլերի շուրջ»,-գրել է դեսպանը:

Посол США в ОБСЕ Джеймс С. Гилмор ответил на отчет сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Согласно его заявлению, Соединенные Штаты искренне приветствовали прекращение насилия в зоне нагорно-карабахского конфликта.
«Мы приняли к сведению договоренность о прекращении боевых действий при посредничестве России и ценим предоставленную сегодня дополнительную информацию о реализации этой договоренности по мере ее формирования. Мы призываем стороны работать с сопредседателями Минской группы для решения нерешенных вопросов и достижения прочного мирного урегулирования этого конфликта», - отмечается в ответе.
Посол подчеркнул, что любая окончательная резолюция должна основываться на принципах, закрепленных в Хельсинкском Заключительном акте: неприменение силы, территориальная целостность и самоопределение.
«Хотя боевые действия в основном прекратились, гуманитарная ситуация на местах остается ужасной. Соединенные Штаты принимают к сведению приближающийся гуманитарный кризис.
Условия в зоне конфликта усугубляются глобальной пандемией коронавируса и, безусловно, будут обостряться по мере приближения зимы.
Мы призываем стороны тесно сотрудничать с Международным комитетом Красного Креста и личным представителем ОБСЕ, чтобы способствовать обмену задержанными и возвращению останков, а также другим шагам, согласованным в Женеве 29 октября», - написал посол.