Իրանական ընդդիմադիր` Կրոնական ակտիվիստների խորհրդի շարժման ղեկավար Իզաթոլլա Սահաբին մահացել է կյանքի 82-րդ տարում Թեհրանի հիվանդանոցում, հաղորդում է MIGnews.com-ը` վկայակոչելով ILNA գործակալությունը:
Ապրիլի 29-ին Սահաբին ծանր սրտային նոպա էր ունեցել եւ կոմայում հայտնվել, որից չէր կարողացել դուրս գալ:
Սահաբին ակտիվ քաղաքական գործունեությունը սկսել էր 1953թ.: Իրանական հեղափոխությունից առաջ եւ հետո նա բանտում էր անցկացրել 15 տարի:
Սահաբին Իրանի Բյուջեի եւ պլանավորման կազմակերպության ղեկավարն էր: Սահաբին ձերբակալվել էր 2009թ. ընտրություններից հետո եւ դատապարտվել 11 տարվա ազատազրկման:

Глава иранского оппозиционного движения Совет Религиозных Активистов Ирана Изатола Сахаби (Ezatollah Sahabi) умер на 82-м году жизни в тегеранском госпитале, сообщает MIGnews.com со ссылкой на агентство ILNA.
29 апреля Сахаби перенес тяжелый сердечный приступ и впал в кому, из которой уже не вышел.
Сахаби начал активную политическую деятельность в 1953 году. До и после исламской революции он провел в тюрьмах более 15 лет.
Сахаби был главой организации Бюджета и Планирования Ирана. Он был также членом иранского парламента. Сахаби был арестован после президентских выборов 2009 года и приговорен к 11 годам тюрьмы.