ՄԱԿ գլխավոր քատուղարը եւ Անվտանգության խորհուրդը պետք է խստորեն դատապարտեն իրանցի միջուկագետ-ֆիզիկոս Մոհսեն Ֆահրիզադեի սպանությունը, նշված է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Մաջիդ Թահթ-Ռավանչիի նամակում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նամակն ուղղված է ՄԱԿ ԱԽ նախագահ եւ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին։
Տահթ-Ռավանչին գրում է, որ վերջին տասնամյակում իրանցի մի քանի առաջատար գիտնականներ դարձել են ահաբեկչական հարձակումների զոհ ու սպանվել, եւ Իրանը համոզիչ ապացույցներ ունի, որոնք հստակ ցույց են տալիս, «որ այդ սպանությունների հետեւում կանգնած են եղել որոշակի օտարերկրյա շրջանակներ»։
«Նահատակ Ֆահրիզադեի վախկոտ սպանությունը,- լուրջ նշաններով մատնանշում է Իսրայելի պատասխանատվությունը,- մեր տարածաշրջանում քաոս սերմանելու եւս մեկ հուսահատ փորձ է, ինչպես նաեւ Իրանի գիտատեխնիկական զարգացումը խափանելու փորձ»,- շեշտել է Իրանի մշտական ներկայացուցիչը։
Իրանն ամենավճռական կերպով դատապարտում է նահատակ Ֆահրիզադեի հանցավոր սպանությունը եւ ակնկալում, որ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը եւ Անվտանգության խորհուրդը վճռականորեն կդատապարտեն այս անմարդկային ահաբեկչական հարձակումը եւ այն կատարողների դեմ անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկեն»,- հայտարարել է նա։
Մշտական ներկայացուցչի խոսքով՝ զոհվածը նաեւ «մեծ դերակատարում» է ունեցել COVID-19-ի թեստավորման համար իրանական լրակազմի մշակման գործում, «ինչը մեծ ավանդ էր համավարակի զսպման համազգային ջանքերի մեջ»։ «Նա նաեւ համակարգում էր COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի մշակումը»,- նշել է Թահթ-Ռավանչին։

Iran's permanent representative to the United Nations blamed state terrorism for the assassination of Iranian scientist Mohsen Fakhrizadeh, and said that Iran won’t ever shy away from deterring aggression, or from protecting its people, Iran Press reported.
In response to the assassination of Fakhrizadeh on Friday evening, Iranian envoy to the UN, Majid Takht Ravanchi, said: "What was clearly a state-sponsored assassination of our prominent scientist was also a clear violation of international law, designed to wreak havoc on our region."
Iran's permanent representative to the United Nations stressed that the move should be condemned by the Security Council and the Secretary-General of the United Nations.
Mohsen Fakhrizadeh, head of the Research and Innovation Organization of the Ministry of Defense, was assassinated on Friday afternoon local time in Damavand, Tehran Province, by unknown individuals during an armed conflict with his bodyguards.
Earlier, Iranian officials condemned the assassination of the Iranian scientist, and promised a severe punishment awaits those perpetrators in this act.