Վաշինգտոնի Քարնեգի հիմնադրամում երեկ` հունիսի 2-ին քննարկում է տեղի ունեցել` նվիրված Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին:
Քարնեգի հիմնադրամի Կովկասի հարցերով փորձագետ Թոմաս դե Վաալը, ով վարել է հանդիպումը, ասել է, որ բազմաթիվ քննարկումներ մինչ այս եղել են` հիմնականում նվիրված Կովկասյան տարածաշրջանում արտաքին քաղաքականության հարցերին եւ Ղարաբաղյան հակամարտության խնդրին, սակայն զուտ Հայաստանի ներքաղաքական իրադրության քննարկում առաջին անգամ է կազմակերպվում:
Քննարկմանը մասնակցել են Մեծ Բրիտանիայի հեղինակավոր փորձագիտական կենտրոններից մեկի` Foreign Policy Center-ի  փորձագետ Ադամ Հագը, ում ղեկավարած փորձագիտական խումբն այս տարվա մարտին Հայաստանին վերաբերող զեկույց էր ներկայացրել, Վաշինգտոնի National Democratic Institute-ի Եվրասիայի գծով տնօրեն Լորա Ջութը, Ամերիկյան իրավաբանների ասոցիացիայի անդամ, Հայաստանի գծով տնօրեն Դոն Շաքը, Հայաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Լորա Ջութը կարծիք է հայտնել, որ վերջին մի քանի շաբաթների իրադարձությունները շատ նշանակալի, շատ դրական եւ ողջունելի են. բանտարկյալների ազատ արձակումը, մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննությունը վերսկսելը, Ազատության հրապարակում հավաքները թույլատրելը եւ ներքին երկխոսության խոստումը շատ կարեւոր իրադարձություններ են:
Սակայն Ջութին հետաքրքրում են այս փոփոխությունների դրդապատճառները` արդյոք սա միայն մարտավարական հնա՞րք է, որ թույլ է տալիս կառավարությանը «բաց թողնել գոլորշին» եւ թուլացնել լարվածությունը, իսկ ընդդիմությանը` ավելի շատ նախարարական պաշտոններ եւ տեղեր ստանալ խորհրդարանում, թե՞ սա իրենից ներկայացնում է ավելի նշանակալի փոփոխություն դեպի ազատականացում եւ ժողովրդավարություն:
Իր խոսքի վերջում Ջութը եզրակացրել է. «Բանտարկյալների ազատ արձակումը եւ հավաքները թույլ տալը, թվում է, սխալ տեքստի շտկում է, սակայն երբ մենք հետ ենք նայում` տեսնում ենք, որ սա կարծես թե հիմնավորապես նոր տեքստ է, եւ Հայաստանը սկսել է նշանակալի ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթաց»:
Դոն Շաքն իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի օրենսդրական, իրավական խնդիրներին եւ մեջբերել Ադամ Հագի վերջին` «Հայաստանը լուսարձակի տակ» զեկույցից այն միտքը, որ կոռումպացված արդարադատությունը Հայաստանի զարգացման ամենամեծ խոչընդոտներից է, ապա եզրակացրել. «Դժվար է գերագնահատել մարտի 1-ի իրադարձությունների ազդեցությունը Հայաստանի արդարադատության եւ  մարդկանց կողմից արդարադատության ընկալման վրա:
Ավելի քան 93 գործեր, որ լայնորեն լուսաբանվել են, ընկալվել են որպես քաղաքական շոու, այլ ոչ թե արդար դատավարություն, եւ այդ շարունակվող տպավորությունը մեծապես ազդել է մարդկանց կողմից արդարադատության ընկալման վրա: Մենք հույս ունենք, որ վերջին զարգացումները կկոտրեն այդ արդեն ձեւավորված կարծրատիպը մարդկանց մոտ»:
Ջոն Էվանսը ասել է, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, էվոլյուցիա է` զարգացում, այլ ոչ ռեւոլյուցիա` հեղափոխություն:
«Ինչ ենք տեսնում. իմ կարծիքով` տեղի է ունենում այն, ինչ մենք միշտ ասել ենք, որ ցանկանում ենք տեսնել` սա էվոլյուցիա է, ոչ ռեվոլյուցիա»,- հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպանը:

В Фонде Карнеги в Вашингтоне 2 июня состоялось обсуждение, посвященное внутриполитическому положению в Армении. Эксперт по вопросам Кавказа Фонда Карнеги Томас де Ваал, который провел встречу, сказал, что до этого было много обсуждений, посвященных в основном вопросам внешней политики в кавказском регионе и карабахской проблеме, но  обсуждение  по внутриполитической ситуации только в Армении организуется впервые.
В обсуждении принимал участие  эксперт  одного из авторитетных центров  Великобритании «Foreign Policy Center» Адам Хаг. Экспертная группа под его руководством  в марте текущего года представила  доклад, касающийся Армении. Участвовали также директор по линии Евразии «National Democratic Institute» Вашингтона  Лора Джут, член Американской ассоциации юристов, директор по линии Армении Дон Шак, экс-посол США в Армении Джон Эванс, сообщает радио «Свобода».
Лора Джут выразила мнение, что события нескольких последних недель  очень знаменательны, положительны и достойны приветствия: освобождение политзаключенных, возобновление расследования событий 1 марта, разрешение митингов на Площади Свободы и заверение о внутреннем диалоге являются очень важными событиями.
Однако Джут интересуют мотивы этих перемен, является ли это всего лишь стратегической уловкой, что позволит правительству «выпустить пар» и облегчить напряжение, а оппозиции -  получить  больше министерских должностей и мест в парламенте, или же это представляет собой  более значимые перемены в направлении либерализации и демократии?
В конце своего выступления Джут резюмировала: «Освобождение заключенных и разрешение митингов, кажется, является исправлением неправильного текста, но когда мы смотрим назад, видим,  что это вроде  бы  является основательно новым  текстом, и Армения начала  значительный процесс  демократических реформ».
Дон Шак в своем выступлении  коснулся  законодательных, правовых проблем Армении и процитировал мысль  из последнего доклада Адама Хага «Армения под прожектором» о том, что коррумпированное правосудие  является самым  большим препятствием для развития Армении, и затем  сделал вывод: «Трудно переоценить  влияние  событий 1 марта  на правосудие Армении и восприятие  правосудия людьми.
Более 93 дел, которые широко  освещались, были восприняты как политическое шоу, а не как справедливое судебное следствие, и это продолжающееся впечатление  в большинстве своем повлияло  на восприятие людьми  правосудия. Мы надеемся, что последние развития сломают уже сформировавшийся стереотип у людей».
Джон Эванс сказал, что происходящее в Армении является эволюцией, а не революцией. «Что мы видим? По-моему происходит то, о чем мы всегда говорили, что хотим видеть - это эволюция, а не революция», - заявил экс-посол США в Армении.