Գերմանիայում լոքդաունի հնարավոր երկարացումը կարող է հանգեցնել տնտեսության համար ծանրագույն հետեւանքների, բայց, հավանաբար, ազդեցություն կունենա նաեւ «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի կառուցման վրա, հայտարարել է Բունդեսթագի պատգամավոր Վալդեմար Գերդտը «360» հեռուստաալիքի հետ զրույցում:
«Սա ամբողջ բիզնեսի համար անչափ լուրջ փորձություն է: Կարծում եմ, որ փոքր եւ միջին բիզնեսի մեծամասնությունը չի կարողանա լոքդաունի հետեւանքով նորմալ վերականգնվել... Փլատակների տակ կմնան ամբողջական ճյուղեր: Սա հարյուր հազարավոր գործազուրկներ են, չվճարված վարկեր, կորցրած բիզնես»,- կարծում է Գերդտը:
Պատգամավորի կարծիքով՝ հնարավոր տնտեսական հետեւանքները կառնչվեն նաեւ բոլոր հարեւան պետություններին, այդ թվում՝ նաեւ Ռուսաստանին, որի հետ Գերմանիան ընդհանուր նախագիծ ունի՝ «Հյուսիսային հոսք-2»-ը:
«Եթե Գերմանիայի եւ ԵՄ տնտեսությունը հիմա փլուզվի, ապա այդ վառելիքի այնքան մեծ պահանջարկ չի լինի, ինչպես ենթադրվում էր, ուստի գուցե պետք չէ դրա կառուցումն այդքան արագ եւ այդքան շտապ ավարտել»,- ասել է Գերդտը:

Возможное продление локдауна в Германии не только может привести к тяжелейшим последствиям для экономики, но и, вероятно, повлияет на строительство газопровода «Северный поток - 2», заявил депутат бундестага Вальдемар Гердт в беседе с телеканалом «360».
«Это очень серьезное испытание для всего бизнеса. Думаю, что большинство малого и среднего бизнеса от локдауна нормально восстановиться не сможет... Целые отрасли останутся в руинах. Это сотни тысяч безработных, невыплаченных кредитов, потерянный бизнес», - считает Гердт.
По мнению депутата, возможные экономические последствия затронут и все соседние государства, в том числе и Россию, с которой у Германии есть общий проект – «Северный поток – 2».
«Если экономика Германии и ЕС сейчас рухнет, то спроса на это топливо не будет, такого большого, как предполагалось, поэтому, может быть, не надо так быстро и так срочно его достраивать», — сказал Гердт.