Կոտայքի մարզում սպանության փորձ է տեղի ունեցել, 25-ամյա երիտասարդը ձերբակալվել է: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Քննչական կոմիտեն:
«2021թ. սեպտեմբերի 4-ին՝ ժամը 21:10-ին, «Ռուբիկ Հարությունյանի անվան Աբովյան բժշկական կենտրոնից» ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի բաժնում ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ «Կրծքավանդակի ձախ հետին պատի կտրած-ծակած թափանցող վերքեր, պնևմոթորաքս» ախտորոշմամբ իրենց մոտ բուժօգնության է դիմել Կոտայք գյուղի 20-ամյա բնակիչը:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021թ. սեպտեմբերի 3-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, ՀՀ Կոտայքի մարզի Մայակովսկի գյուղի 25-ամյա բնակիչը գնացել է Կոտայք գյուղի բնակչի տուն, որը զբաղվում է ավտոմեքենայի շարժիչի վերանորոգմամբ, հանդիպելով նրան ու վերջինիս 20-ամա որդուն՝ վիճաբանել է նրանց հետ իր ավտոմեքենան պատշաճ չվերանորոգելու հարցի շուրջ, սակայն հարևանների միջամտության արդյունքում երիտասարդը հեռացել է՝ խոստանալով վերադառնալ: Մոտ 30 րոպե անց վերջինս հոր, մոր և ևս մի քանի անձանց հետ վերադարձել է նշված տուն, որտեղ վերջիններս վիճաբանել են տանտիրոջ և նրա որդու, ինչպես նաև հարևանությամբ գտնվող անձանց հետ: Վիճաբանության ժամանակ 25-ամյա երիտասարդի հայրը փայտե մահակով հարվածներ է հասցրել Կոտայք գյուղի բնակչի ընտանիքի անդամներից մեկի մարմնի տարբեր մասերին, իսկ 25-ամյա երիտասարդը, անտեսելով դեպքի վայրում հավաքված անձանց ներկայությունը, իր մոտ ապօրինի կերպով պահվող, 5.45մմ տրամաչափի ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել, որի ընթացքում սուր կտրող-ծակող գործիքով դիտավորությամբ հարվածներ է հասցվել 20-ամյա երիտասարդի կենսական կարևոր օրգանի՝ կրծքավանդակի ձախ հետին հատվածին՝ առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս:
Դեպքի առթիվ 2021թ. սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով:
Կատարվել են քննչական և դատավարական այլ գործողություններ, այդ թվում՝ հարցաքննվել են մի շարք անձինք, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Նույն օրը՝ ժամը 05:11-ին, 25-ամյա երիտասարդն ինքնակամ ներկայացել է ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի բաժին, ներկայացրել է հանցագործության գործիք հանդիսացող «ԱԿ» տեսակի ինքնաձիգը՝ 4 փամփուշտով, ինչպես նաև՝ տվել ինքնախոստովանական ցուցմունք:
Վերջինս ձերբակալվել է և հարցաքննվել:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

В Котайкской области произошла попытка убийства, 25-летний молодой человек задержан.
«4-го сентября в 21:10 из Медицинского центра «Абовян» имени Рубика Арутюняна в Котайкское отделение Полиции РА поступило сообщение о том, что к ним с диагнозом «проникающие колото-резаные раны левой задней стенки грудной клетки, пневмоторакс» был доставлен 20-летний житель села Котайк.
В результате предпринятых мероприятий были получены данные о том, что 3 сентября 2021 г. около 19:30 25-летний житель села Маяковский Котайкской области РА поехал домой к жителю села Котайк, который занимается ремонтом двигателя автомобиля, встретив его и его 20-летнего сына, поссорился с ними из-за ненадлежащего ремонта его автомобиля, и после вмешательства соседей молодой человек ушел, пообещав вернуться.
Спустя 30 минут он вместе с отцом, матерью и еще несколькими лицами вернулся в указанный дом, где начали спор с хозяином дома и его сыном, а также соседями.
Во время ссоры отец 25-летнего юноши нанес удары деревянной дубинкой по разным частям тела одного из членов семьи жителя села Котайк, а 25-летний молодой человек, игнорируя присутствие собравшихся на месте происшествия лиц, из незаконно хранящегося у него автомата калибра 5,45 мм открыл стрельбу, а также острым колюще-режущим предметом преднамеренно нанес удар по жизненно важному органу 20-летнего юноши - левой задней части грудной клетки.
В связи с инцидентом 5 сентября 2021 г. в Абовянском следственном отделе Котайкского областного управления Следственного комитета РА было возбуждено уголовное дело по пункту 6 части 2 статьи 34-104, части 1 статьи 235 и части 4 статьи 258 Уголовного кодекса РА.
Были проведены следственные и другие процессуальные мероприятия, в том числе допрошен ряд лиц, назначена судебно-медицинская экспертиза.
В тот же день, в 05:11, 25-летний молодой человек добровольно явился в отделение полиции Котайка, представил автомат «АК», являющийся орудием преступления, с 4 патронами, а также дал признательные показания.
Последний задержан и допрошен.
Уведомление: Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном уголовно - процессуальным кодексом РА», - говорится в сообщении.