Այսուհետ Գյումրու «Շիրակ» միջազգային օդանավակայանն ամեն ինչ ունի եվրոպական լոուքոսթերներին սպասարկելու համար: Այս մասին սեպտեմբերի 16-ին «Շիրակ» միջազգային օդանավակայանի ժամանման նոր սրահի բացման արարողությունից հետո լրագրողներին ասաց հանրապետության փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը:
Նա չբացառեց, որ դեպի Գյումրիից դեպի Եվրոպա թռիչքներ կիրականացվեն:
«Ի դեպ, ժամանման նոր սրահը կարող է ժամում 1 թռիչք սպասարկել, իսկ անհրաժեշտության դեպքում այդ հզորությունը կարելի կլինի եռապատկել»,- ասաց Պապիկյանը:
Զուգահեռաբար իրականացվել է թռիչքուղու նորոգում: Դրա երկարությունը այժմ կազմում է 3220 մետր, իսկ լայնությունը` 45 մետր: Չնայած թռիչքուղու ասֆալտե ծածկույթի միջին կյանքի տեւողությունը 10 տարի է, «Շիրակ» օդանավակայանում այն վերջին անգամ վերանորոգվել է 2007 թվականին` 14 տարի առաջ:

From this point forth, Shirak International Airport in Gyumri has everything it needs to provide services for European low-costers. This is what Deputy Prime Minister of Armenia Suren Papikyan told reporters after the opening ceremony of the new arrivals hall at Shirak International Airport.
Papikyan didn’t rule out flights to and from Gyumri and Europe.
The runway has also been repaired. Currently, the runway is 3,220 meters long and 45 meters wide. Although the average lifespan of the asphalt cover of the runway is 10 years, the last time the runway was repaired was in 2007.