Եթե Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Ադրբեջանը եւ Հայաստանը չգնան գոնե նվազագույն փոխզիջման, ապա պատերազմի վերսկսման վտանգը իրական է: Այս մասին վրացական  «Պիրվելի» գործակալության հետ հարցազրույցի ժամանակ իր կարծիքն է հայտնել Եվրոպական ինտեգրման հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Վասիլ Ճղոիձեն:
Փորձագետի կարծիքով, Ղարաբաղում զինված հակամարտության վերսկսման դեպքում, կվտանգվեն Վրաստանի ազգային շահերը, ինչպես նաեւ Կովկասի կայունությունը:
«Ստեղծված իրավիճակից կօգտվի Ռուսաստանը եւ որպես Հայաստանի ամենամոտ դաշնակից, Հայաստանի պաշտպանության պատրվակով սեփական զինված ուժերն ու ռազմական զինամթերքներն անցկացնելու համար կօգտագործի Վրաստանի տարածքը»,-նշել է նա, ընդգծելով, որ դա Վրաստանում կհանգեցնի ոչ կայունության եւ զինված բախման:
«Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության առաջացումը Հարավային Կովկասի ոչ մի երկրի շահերից չի բխում, ինչը շատ լավ հասկանում են  Սարգսյանը եւ  Ալիեւը»,-վերջում հայտարարել  է Եվրոպական ինտեգրման հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարը:

TBILISI. - Renewal of hostilities on Nagorno-Karabakh threatens both national interests of Georgia and stability of South Caucasus, said the head of European Integration Research Center Vasil Chkoidze in an interview to Pirveli agency.
According to him, if the sides do not find a certain minimal compromise, there will be a serious threat of new war. Russia will try to make advantage of the situation and will try to use Georgian territory for transit of Armenian forces and supplies to its ally, Armenia.
“This means that Georgia is automatically involved in the conflict, but Russia could as well go beyond the declared objectives and disseminate instability or an armed conflict in Georgia,” said Chkoidze.
He mentioned that the resumption of conflict in Nagorno-Karabakh does not correspond to the interests of any country but the destructive role of Russia in the settlement of the Karabakh conflict is aimed at preserving the status quo, which increases the chances the renewal of hostilities.