Ամերիկացի զբոսաշրջիկը թեթեւ վնասվածքներ է ստացել այն բանից հետո, երբ ընկել է Վեզուվի խառնարանը. նա փորձում էր խառնարանից հանել իր հեռախոսը։
23-ամյա տղամարդը եւ նրա ընտանիքը հասել էին 1 281 մետր բարձրությամբ հրաբխի գագաթին՝ անտեսելով այցելուների համար դրված արգելափայտն ու անցնելով փակ ճանապարհով։
Տեղի մամուլի տեղեկացմամբ՝ տղամարդը սելֆի էր անում, երբ նրա հեռախոսն ընկել է հրաբխի խառնարանը։ Նա այնուհետեւ իջել է խառնարանի մեջ՝ փորձելով հանել հեռախոսը, բայց հավասարակշռությունը կորցնելով ընկել է մի քանի մետր։
Ուղեկցորդներն առաջինն են հասել պատահարի վայր եւ իջել խառնարան, որպեսզի դուրս բերեն տղամարդուն։ Պատահարի վայր է ժամանել նաեւ ոստիկանությունը, փրկարար գործողություններին օգնություն ցուցաբերելու համար լեռնափրկարար ուղղաթիռ է օգտագործվել։ Տղամարդը թեթեւ վնասվածքներ է ստացել ձեռքերին եւ թիկունքին։
Զբոսաշրջիկին եւ նրա երեք ազգականներին մեղադրանք է ներկայացվել ընդհանուր օգտագործման տարածք ներխուժելու պատճառով։ Խումբը, որը հրաբխի մոտ էր գնացել առանց տոմսերի, անցել էր այն ճանապարհով, որը հստակ նշված է որպես արգելված ուղի չափազանց վտանգավոր լինելու պատճառով։

An American tourist sustained minor injuries after he fell into the crater of Mount Vesuvius as he scrambled to retrieve his smartphone, The Guardian reported.
The 23-year-old and his family reached the 1,281m-high summit of the volcano towering over the southern Italian city of Naples after bypassing a visitor turnstile and proceeding along an out-of-bounds path.
The man was taking a selfie, according to local press reports, when his phone slipped out of his hand and into the mouth of the volcano. He then descended into the crater in an attempt to get his phone back, only to fall several meters after losing his balance.
Vesuvius guides were first on the scene and abseiled into the crater to pull him out. Police attended the scene and a mountain rescue helicopter was launched to assist the rescue operation.
The man was treated for cuts and bruises on his arms and back.
The tourist and his three relatives face charges after being reported by police for the invasion of public land. The group, which reportedly ventured to the volcano without any tickets, took a path that was clearly signposted as being forbidden due to being extremely dangerous.