Անկարան հույս ունի, որ Վաշինգտոնը չի տրվի ԱՄՆ որոշ օրենսդիրների «խաղին», ովքեր դեմ են F-16 ինքնաթիռների հնարավոր վաճառքին։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարն այն բանից հետո, երբ Ներկայացուցիչների պալատը օրինագիծ հաստատեց, որը նոր խոչընդոտ է ստեղծում Թուրքիայի կողմից ցանկացած գնման համար, հայտնում է Reuters-ը։
Թուրքիան ցանկանում է Lockheed Martin-ի արտադրության 40 F-16 կործանիչ եւ արդիականացման կոմպլեկտներ գնել: Նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ կողմ է վաճառքին, մինչդեռ նրա թուրք գործընկեր Թայիփ Էրդողանը կարծում է, որ գործարքը տեղի կունենա Բայդենի հետ բանակցություններից հետո:
Անցյալ շաբաթ Ներկայացուցիչների պալատը հաստատեց օրենսդրությունը, որն արգելում է կործանիչների վաճառքն Անկարային, եթե վարչակազմը չհաստատի, որ դա անհրաժեշտ է ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար, ինչպես նաեւ չներկայացնի ձեռնարկված կոնկրետ քայլերի նկարագրությունը՝ երաշխավորելու համար, որ դրանք չօգտագործվեն Հունաստանի վրայով կրկնվող չարտոնված թռիչքների համար։
Աքարը երեքշաբթի հայտարարել է, որ վաճառքի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, եւ Թուրքիան ուշադիր հետեւում է գործընթացին՝ հավելելով, որ ԱՄՆ պաշտոնյաները գիտակցում են Թուրքիայի կարեւորությունը՝ «որպես դաշնակից ահաբեկչության եւ միգրացիայի դեմ պայքարում»։
«Մի խումբ օրենսդիրներ պղտորում են ջուրը որոշակի մանիպուլյացիաների եւ ապատեղեկատվության միջոցով,- ասել է Աքարը:- Մենք ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ-ն չի տրվի այդ խաղին»:
Աքարը մերժել է ինքնաթիռի հնարավոր վաճառքի ցանկացած նախապայման։ «Չպետք է լինի այնպիսի պայման, ինչպիսին է «ես քեզ կտամ սա, բայց դու պետք է չանես սա,- ասել է նա։- Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի հաղթի ողջախոհությունը...»:

Ankara hopes that Washington will not succumb to the "game" of some US legislators, who oppose the potential sale of F-16s, Turkey's defense minister said.
His remarks came after the House of Representatives approved a bill that creates a new obstacle to any purchase by Turkey, Reuters reported.
Turkey wants to buy 40 F-16 fighter jets made by Lockheed Martin and upgrade kits... President Joe Biden has said he supports the sale, and his Turkish counterpart Tayyip Erdogan has said he believes the deal will happen after talks with Biden.
Last week, the House of Representatives approved legislation that would prohibit the sale of the fighter jets to Ankara unless the administration certifies that it is necessary for U.S. national security, and would also provide a description of specific steps taken to ensure they are not used for repeated unauthorized flights over Greece.
Akar said Tuesday that negotiations for the sale are ongoing and Turkey is closely monitoring the process, adding that U.S. officials recognize the importance of Turkey "as an ally in the fight against terrorism and migration."
A lawmaker, a group is coming out and stirring things up through certain manipulations and disinformation," Akar said. "We expect the United States not to fall for this game".
Akar rejected any preconditions for the possible sale of the planes. "There shouldn't be a conditional issue like 'I'll give you this, but you won't do this'," he said. "Our wish is for common sense to prevail..."