«Քաղաքացու իրավունքների պաշտպան» ՀԿ նախագահ Կարեն Հեքիմյանը Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում տեղադրել է «Զվարթնոց» օդանավակայանում գործող տարադրամի փոխանակման կետի առաջարկած՝ տարադրամի առուվաճառքի գները հուլիսի 16-ի դրությամբ, որոնք կտրուկ տարբերվում են մայրաքաղաքի մյուս փոխանակման կետերի  առաջարկած գներից:
Մասնավորապես, ամերիկյան դոլարը գնվում էր՝ 300, և վաճառվում՝ 620 դրամով: Ռուսական ռուբլին գնվում էր 3 դրամով և վաճառվում՝ 7.60-ով: Եվրոն գնվում էր՝ 300, և վաճառվում էր 650 դրամով:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանն է: Փոխարժեքներին նայեք: Ճիշտ էր ասում Արշակյան Հակոբը՝ 2022թ տիեզերքի տարի է Հայաստանի համար: Սա տիեզերական թալան է»:

Karen Hekimyan, Chairman of the "Citizens Rights Protector" NGO of Armenia, posted on Facebook the exchange rates offered—on July 16—by the currency exchange office at Zvartnots International Airport of Yerevan—and which are drastically different from the rates offered by other exchange offices in the Armenian capital.
In particular, one US dollar was bought for 300 drams and sold for 620 drams, one Russian ruble was bought for 3 drams and sold for 7.60 drams, and one euro was bought for 300 drams and sold for 650 drams.
“This is Zvartnots airport of Yerevan. Look at the exchange rates. Arshakyan Hakob [i.e., deputy speaker of the National Assembly of Armenia and co-chairman of the ‘STARMUS FESTIVAL VI: 50 years on Mars’] was right: 2022 is the year of space for Armenia. This is space robbery," Hekimyan wrote on Facebook.