Պաշտոնից հեռանալուց հետո ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահպանել է ավելի քան 300 գաղտնի փաստաթուղթ, որոնց կեսը հունվարին հայտնաբերվել է Ազգային արխիվի կողմից։ Դա արդարադատության նախարարությանը ստիպել է խուզարկություն անցկացնել Թրամփի Մար-ա-Լագոյի նստավայրում, որն իրականացրել է ՀԴԲ-ն։
New York Times-ը, հղում կատարելով մի քանի աղբյուրների, տեղեկացրել է, որ կառավարության հայտնաբերած գաղտնի նյութերի մեծ ծավալը պատճառ է հանդիսացել, որ դաշնային քրեական հետաքննություն իրականացվի նախկին նախագահի նկատմամբ։
Ազգային արխիվը հունվարին հայտնաբերել էր 150 գաղտնի փաստաթուղթ, եւս մեկ հավաքածու, որը նույնպես Մար-ա-Լագոյում (Ֆլորիդա) էր, հունիսին Թրամփի օգնականների կողմից հանձնվել է արդարադատության նախարարությանը։ Times-ի տվյալներով՝ այս ամսվա սկզբին ՀԴԲ-ի խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել են լրացուցիչ գաղտնի փաստաթղթեր՝ ավելի քան 300 փաստաթուղթ։
Այս տարվա սկզբին Ազգային արխիվին հանձնված 15 տուփերում ԿՀՎ-ի, ՀԴԲ-ի եւ Ազգային անվտանգության գործակալության փաստաթղթեր էին, որոնք վերաբերում էին ազգային անվտանգությանը, տեղեկացրել է աղբյուրը։
Մար-ա-Լագոյում խուզարկությունից երեք օր հետո The Washington Post-ը տեղեկացրել էր, որ խուզարկության ընթացքում հայտնաբերված որոշ փաստաթղթեր վերաբերել են միջուկային զենքին։
The Times-ը նաեւ տեղեկացրել է, որ իշխանությունները փնտրում են Մար-ա-Լագոյի տեսախցիկների տեսագրությունները, որոնք նախորդել են օգոստոսի 8-ի խուզարկությանը, պարզելու համար, թե ինչպես են այնտեղ հայտնվել որոշ փաստաթղթեր։
Թրամփը պնդել է, որ ինքը գաղտնազերծել է ՀԴԲ-ից ստացված փաստաթղթերը, բայց, գուցե, դա արել է առանց անհրաժեշտ ընթացակարգերի պահպանման։
Թրամփը եւ Ազգային արխիվը տարաձայնություններ ունեին այն ժամանակվանից ի վեր, ինչ նա հեռացել է պաշտոնից 2021թ.։ Գործակալության կարծիքով՝ Թրամփն ունեցել է Սպիտակ տան այնպիսի փաստաթղթեր, որոնք պետք է հանձնվեին կառավարությանը ժամկետի ավարտից հետո։

The initial batch of documents retrieved by the National Archives from former President Donald J. Trump in January included more than 150 marked as classified, a number that ignited intense concern at the Justice Department and helped trigger the criminal investigation that led F.B.I. agents to swoop into Mar-a-Lago, Florida, this month seeking to recover more, multiple people briefed on the matter said, The New York Times reported.
In total, the government has recovered more than 300 documents with classified markings from Mr. Trump since he left office, the people said: that first batch of documents returned in January, another set provided by Mr. Trump’s aides to the Justice Department in June and the material seized by the F.B.I. in the search this month.
The specific nature of the sensitive material that Mr. Trump took from the White House remains unclear. But the 15 boxes Mr. Trump turned over to the archives in January, nearly a year after he left office, included documents from the C.I.A., the National Security Agency and the F.B.I. spanning a variety of topics of national security interest, a person briefed on the matter said.
Even after the extraordinary decision by the F.B.I. to execute a search warrant at Mar-a-Lago on Aug. 8, investigators have sought additional surveillance footage from the club, people familiar with the matter said.
National Archives officials spent much of 2021 trying to get back material from Trump, after learning that roughly two dozen boxes of presidential records material had been lingering in the White House residence for several months. Under the Presidential Records Act, all official material remains government property and has to be provided to the archives at the end of a president’s term.