«Հայաստանը ամսական մոտ 1 մլն հատ ձու է ներկրում Ուկրաինայից, որ թռչնաբուծարաններից մեկը տրամադրում է պաշտպանության նախարարությանը»,- երեկ կայացած ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Գրիշա Բաղիյանը` ավելացնելով, թե վերջերս 350 հազար ձու հետ է ուղարկվել մատակարար երկիր` ձվի մեջ անթույլատրելի նյութերի առկայության պատճառով:
«Գ.Բաղիյանի հրապարակած թվերը սակայն, մեղմ ասած չեն համապատասխանում իրականությանը: Բանն այն է, որ ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային վիճակագրության տվյալների համաձայն, 2011 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան է ներկվել 15 մլն 100 հազար հատ ձու: Այսինքն` իրականում ամսական Հայաստան է ներկրվում ոչ թե 1 մլն հատ ձու, ինչպես պնդում է Բաղիյանը, այլ` ավելի քան 2.5 մլն հատ ձու: Մինչդեռ, հայաստանյան որեւէ խանութում որեւէ մեկը չի կարող գնել ձու, որի վրա մակնշված լինի, որ այն արտադրվել է արտերկրում, դիցուք` նույն Ուկրաինայում: Այսինքն` եթե ներկրվող ձվի քանակից հանենք բանակին մատակարարվող ձվի տվյալներ, ստացվում է, որ ամսվա կտրվածքով առնվազն 1.5 մլն հատ ձու «անհետանում» է Հայաստանում: Բնականաբար, իրականում այդ ձվերը ոչ թե անհետանում են, այլ վաճառվում են հայաստանյան շուկայում` տեղական որեւէ թռչնաֆաբրիկայի մակնիշավորմամբ: Ի դեպ, Գ. Բաղիյանը տեղական ձվի արտադրության անկումը բացատրում է թռչնաբուծական տնտեսություններում ածան հավերի մորթով: Իրականում սակայն տեղական թռչնաֆաբրիկաները չեն դիմանում այն մրցակցությանը, որն առաջանում է ներկրվող գրեթե կրկնակի էժան ձուն տեղական արտադրության ձվի անվան տակ վաճառելու արդյունքում»,- գրում է «168 ժամ»-ը:

Куда деваются яйца «иностранного происхождения», которые завозятся в Армению в огромных количествах? Как пишет «168 жам», цифры, которые обнародовал на пресс-конференции в Ереване 24 августа первый заместитель министра сельского хозяйства Армении Гриша Багиян, «мягко говоря, не соответствуют действительности».
Как напоминает издание, сотрудник министерства заявил, что Армения ежемесячно импортирует из Украины около 1 млн. яиц, которые одна из птицефабрик предоставляет Министерству обороны Армении. По словам Багияна, недавно 350 тысяч яиц были отправлены обратно стране-поставщику из-за наличия в яйцах недопустимых веществ.
Однако «168 жам» приводит другие цифры.  «По данным таможенной статистики Комитета по госдоходам Армении, в первом полугодии 2011 года в Армению импортировано 15 млн 100 тысяч яиц, то есть ежемесячно в страну поступает не 1 млн, как утверждает Багиян, а более 2,5 млн. При этом, ни в одном магазине невозможно купить яйца, на которых бы указывалось их иностранное происхождение, в том числе украинское. То есть, если из числа импортируемых яиц вычесть предоставляемые армии, получается, что как минимум 1,5 млн яиц «исчезает», - пишет газета, и добавляет: «Естественно, в действительности они не исчезают, а продаются под видом продукции какой-нибудь местной птицефабрики».
Газета опровергает и другие доводы Багияна о том, что спад производства местных яиц связан с тем, что «больше стали забивать несушек». «В действительности местные птицефабрики не выдерживают конкуренции, возникающей при продаже дешевых импортированных яиц под видом местной продукции», - пишет газета «169 жам».