«Հայաստանը ամսական մոտ 1 մլն հատ ձու է ներկրում Ուկրաինայից, որ թռչնաբուծարաններից մեկը տրամադրում է պաշտպանության նախարարությանը»,- երեկ կայացած ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Գրիշա Բաղիյանը` ավելացնելով, թե վերջերս 350 հազար ձու հետ է ուղարկվել մատակարար երկիր` ձվի մեջ անթույլատրելի նյութերի առկայության պատճառով:
«Գ.Բաղիյանի հրապարակած թվերը սակայն, մեղմ ասած չեն համապատասխանում իրականությանը: Բանն այն է, որ ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային վիճակագրության տվյալների համաձայն, 2011 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան է ներկվել 15 մլն 100 հազար հատ ձու: Այսինքն` իրականում ամսական Հայաստան է ներկրվում ոչ թե 1 մլն հատ ձու, ինչպես պնդում է Բաղիյանը, այլ` ավելի քան 2.5 մլն հատ ձու: Մինչդեռ, հայաստանյան որեւէ խանութում որեւէ մեկը չի կարող գնել ձու, որի վրա մակնշված լինի, որ այն արտադրվել է արտերկրում, դիցուք` նույն Ուկրաինայում: Այսինքն` եթե ներկրվող ձվի քանակից հանենք բանակին մատակարարվող ձվի տվյալներ, ստացվում է, որ ամսվա կտրվածքով առնվազն 1.5 մլն հատ ձու «անհետանում» է Հայաստանում: Բնականաբար, իրականում այդ ձվերը ոչ թե անհետանում են, այլ վաճառվում են հայաստանյան շուկայում` տեղական որեւէ թռչնաֆաբրիկայի մակնիշավորմամբ: Ի դեպ, Գ. Բաղիյանը տեղական ձվի արտադրության անկումը բացատրում է թռչնաբուծական տնտեսություններում ածան հավերի մորթով: Իրականում սակայն տեղական թռչնաֆաբրիկաները չեն դիմանում այն մրցակցությանը, որն առաջանում է ներկրվող գրեթե կրկնակի էժան ձուն տեղական արտադրության ձվի անվան տակ վաճառելու արդյունքում»,- գրում է «168 ժամ»-ը:

YEREVAN. - The figures on imported eggs to Armenian unveiled at a press conference by the First Deputy Agriculture Minister Grisha Baghiyan “to put it mildly are untrue”, writes the Armenian 168 Zham newspaper.
The official said Armenia imported about 1 million eggs from Ukraine over a month. According to him, 350,000 eggs were sent back to the exported country after they underwent a strict examination.
However, the 168 Zham presents other figures.
“According to customs statistics, Armenia imported 15.1 million eggs in the first half of 2011. Thus, the country imports not 1 million eggs per month as Baghiyan says, but 2.5 million. Not a single store is selling eggs with a label indicating they are produced in foreign country, including Ukraine. Thus, if we deduct the number of eggs provided to the army, it appears that at least 1.5 million eggs ‘disappeared’,” the newspaper writes.
“Naturally, they do not disappear, the products are just sold under the label of some local poultry farm,” reads the article.
Newspaper dismisses Baghyans assertions that egg production has reduced in Armenia due to increase in poultry production.
“In fact, local poultry farms can not compete with the foreign ones due to sale of cheap imported eggs under the guise of local production,” the newspaper says.