Հայաստանի Սփյուռքի նախարարությունը որոշում է ընդունել, որով նախատեսվում է յուրաքանչյուր տարի անցկացնել սփյուռքի երիտասարդ հայ-առաջնորդների ամառային դպրոց: Այդ մասին օգոստոսի 25-ին կայացած ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Սփյուռքի նախարարության համահայկական վարչության տնօրեն, «Հայաստանի երիտասարդ ակումբների միություն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ատոմ Մխիթարյանը: Նրա խոսքով, այս տարի կազմակերպված դպրոցը հիմնականում կենտրոնացել էր հայկական սփյուռքի ազդեցիկ երիտասարդների վրա:
Ծրագրի շրջանակներում երիտասարդները ծանոթացել էին Հայաստանի պետական մարմինների աշխատանքի հետ, այցելել են Հայաստանի նախագահի նստավայր, հնարավորություն են ստացել մոտիկից ծանոթանալ պետության ղեկավարի վարչակազմի աշխատանքի հետ եւ այլն:
Նշենք, որ հուլիսի 31-ից օգոստոսի 14-ը Հայաստանում անց է կացվել սփյուռքի երիտասարդ հայ-առաջնորդների ամառային դպրոցը: Դրան մասնակցել են մինչեւ 30 տարեկան 27 մարդ աշխարհի 11 երկրներից:

YEREVAN. - Ministry of Diaspora of Armenia already took the decision of making the Summer School of Young Diaspora Armenian Leaders annual, the Head of Diaspora Ministry pan-Armenian programs department Atom Mkhitaryan toдв a press conference on Thursday.
“Basically, we tried to ensure that young people form an understanding of how not to lose their Armenian identity, how to educate their children in the Armenian spirit and carry out activities, beneficent for all Armenians,” said Mkhitaryan.
Under the program young people got familiarized with the work of state agencies of Armenia, visited the residence of the Armenian President , as well as paid visits to the Armenian Government and Parliament.
The summer school ran from July 31 to August 14. Twenty-seven people from 11 countries participated in the event.