ԵՄ արտգործնախարարները հոկտեմբերի 17-ին կքննարկեն «իրանական անօդաչու թռչող սարքերի տեղափոխումը Ռուսաստան» եւ կարող են քաղաքական համաձայնություն ձեռք բերել ապագա պատժամիջոցների վերաբերյալ՝ «կապված նման գործունեության հետ»։ Այս մասին հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով դիվանագետներին։
Դիվանագետների խոսքերով՝ երկուշաբթի օրը Լյուքսեմբուրգում կայանալիք նախարարների հանդիպմանն ընդառաջ նախապատրաստական հանդիպումները վկայակոչելով, «անօդաչու թռչող սարքերի գործունեության վերլուծություն է իրականացվել, եւ այդ թեման օրակարգում է»։
Նրանք նշել են, որ թեեւ երկուշաբթի օրը պատժամիջոցների նոր ցուցակների շուրջ համաձայնություն ձեռք բերելը հնարավոր չէ, քաղաքական համաձայնություն կարող է ձեռք բերվել, որը ճանապարհ կհարթի հետագա փուլում պատժամիջոցներ կիրառելու համար:
Երկուշաբթի օրը ԵՄ-ն արդեն պատրաստվում է ճանապարհորդական արգելք սահմանել եւ սառեցնել մոտ 15 իրանցիների հաշիվները:
Ֆրանսիան եւ Գերմանիան հստակեցրել են, որ «անհրաժեշտ են համարում նաեւ Ռուսաստանի կողմից օգտագործվող անօդաչու սարքերի նկատմամբ նոր պատժամիջոցները, եւ անօդաչուների տեղափոխումը պետք է դիտվի որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի խախտում»։

European foreign ministers will discuss the transfer of Iranian drones to Russia on October 17 and may come to a political agreement on future sanctions related to such activities, Reuters reported, citing diplomats.
The diplomats, referring to preparatory meetings before Monday's ministerial meeting in Luxembourg, said there had been an analysis of drone activity, and the topic is on the agenda.
Diplomats said that while an agreement on new sanctions lists was not possible Monday, a political agreement could be reached that would pave the way for sanctions at a later stage.
The EU is already set to impose a travel ban and asset freeze on Monday on about 15 Iranians it links to protests in Iran.
France and Germany have made clear that they consider new sanctions on drones used by Russia also necessary, and the transfer of drones should be seen as a violation of a UN Security Council resolution.