ՄԱԿ-ը ՌԴ-ին խոստացել է, որ առաջիկայում կկարողանա հանել ռուսական պարենի արտահանման սահմանափակումները՝ ցորենի գործարքին համապատասխան։ Այս մասին ասել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչի առաջին տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին «Իզվեստիա»-ին տված մեկնաբանությունում, որը հրապարակվել է երկուշաբթի։
«ՄԱԿ-ը մեզ խոստանում է, որ ուր որ է՝ արդյունք է լինելու,- նշել է դիվանագետը։- Որոշում ընդունելիս [գործարքը երկարացնելու մասին] մենք գնահատելու ենք գործարքի ռուսական մասի կատարման եւ ՄԱԿ-ի համապատասխան ջանքերի արդյունավետությունը»,- ասել է նա։
Պոլյանսկին, պարբերականի տեղեկացմամբ, նշել է, որ «ՄԱԿ-ը ժամանակ ունի կատարելու հանձն առած պարտավորությունները մինչեւ նոյեմբերի 18-ը, այս ամսաթիվն է սահմանվել որպես ընթացիկ գործարքի «տրամաբանական վերջնաժամկետ»։
Ռուսաստանը նոյեմբերի 2-ին որոշել է վերականգնել մասնակցությունը ցորենի գործարքին այն բանից հետո, երբ Ուկրաինան ՄԱԿ-ի եւ Թուրքիայի միջնորդությամբ գրավոր երաշխավորել է, որ Սեւ ծովի անվտանգության միջանցքը չի օգտագործի ռազմական նպատակներով, տեղեկացրել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։ Մոսկվայում նշել են, որ իրենց են վերապահում համաձայնագրից դուրս գալու իրավունքը, եթե Կիեւը խախտի իր տված երաշխիքները։
Ինչպես հինգշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, Մոսկվան բավարարված է նրանով, որ Անկարայի աջակցությամբ Ուկրաինան ստորագրել է անվտանգության երաշխիքները, բայց նախկինի պես չի տեսնում պայմանավորվածությունների փաթեթի երկրորդ մասի գծով արդյունքներ, որոնք վերաբերում են ռուսական պարարտանյութերի եւ ցորենի արտահանման սահմանափակումները հանելուն։

ООН пообещала РФ, что в ближайшее время сможет снять ограничения на вывоз российского продовольствия в соответствии с зерновой сделкой. Об этом заявил первый заместитель постоянного представителя РФ при ООН Дмитрий Полянский в комментарии «Известиям», опубликованном в понедельник.
«ООН нам обещает, что вот-вот будет результат, - отметил дипломат. - При принятии решения [о продлении сделки] мы будем оценивать эффективность выполнения российской части сделки и результативность соответствующих усилий ООН», - сказал он.
Полянский, по информации издания, отметил, что «у ООН есть время выполнить взятые на себя обязательства до 18 ноября - эта дата установлена как «логичный дедлайн» текущей сделки».
Россия 2 ноября решила возобновить участие в зерновой сделке после того, как Украина при посредничестве ООН и Турции письменно гарантировала, что не будет использовать коридор безопасности в Черном море в военных целях, сообщили в Минобороны РФ. При этом в Москве заявили, что оставляют за собой право выйти из соглашения, если Киев нарушит данные им гарантии.
Как заявил в четверг министр иностранных дел России Сергей Лавров, Москва удовлетворена тем, что при содействии Анкары Украина подписала такие гарантии безопасности, однако по-прежнему не видит результата по второй части пакета договоренностей, касающейся снятия препятствий на пути экспорта российских удобрений и зерна.