ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը մեղադրանք է ներկայացրել 91 կասկածյալի` Medicare ապահովագրական ապահովագրական հմակարգից 295 մլն դոլար յուրացման մեջ:
Հաղորդվում է, որ կասկածյալներին մեղադրում են խարդախության մասին օրենքի խախտման եւ փողերի լվացման մեջ:
Դատախազությունը կարծում է, որ հանցավոր սխեմային մասնակցել են առողջապահության տարբեր ոլորտների բժիշկ աշխատակիցներ, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Հիշեցնենք, որ խաբեբայական սխեման բացահայտվել է 2011-ի փետրվարին եւ ձերբակալությունների շղթան տարածվել է ողջ երկրով մեկ:
2010-ի հոկտեմբերին ԱՄՆ-ում բացահայտվել է խոշոր հանցավոր խմբավորում: Ձերբակալվել է նրա ղեկավար` 46-ամյա հայ «օրենքով գող» Արմեն Ղազարյանը, ով բնակվում է Կալիֆորնիայում:
Ապահովագրական վճարներ ստանալու համար նրանք ստեղծել են իրականում գոյություն չունեցող բժշկական կլինիկաների ցանց, որտեղ իբր բուժում է իրականացվել: Մեղադրանք է առաջադրվել ցանցի 73 անդամների: Կալանավորումներ են տեղի ունեցել Նյու Յորքում, Լոս Անջելեսում, ինչպես նաեւ Օհայո, Ջորջիա եւ Նյու Մեքսիկո նահանգներում: Հանցավոր խմբի լիդերների շարում են նաեւ 34-ամյա Դավիթ Միրզոյանն ու 35-ամյա Ռոբերտ Թերջանյանը:

Министерство юстиции США предъявило обвинения 91 подозреваемому в мошенничестве и хищении средств из фонда медицинского страхования Medicare на сумму $295 млн.
Сообщается, что подозреваемых в преступлении обвиняют в нарушении закона о мошенничестве в сфере медицинских услуг и отмывании денег.
Прокуратура считает, что участие в преступной схеме принимали медработники из различных сфер здравоохранения, передает «Новости Америки».
Напомним, что сама мошенническая схема была раскрыта в феврале 2011 года и череда арестов прокатилась по всей стране.
В октябре 2010 года в США была обнаружена и разоблачена крупная преступная группировка. Был арестован ее руководитель - 46-летний армянский «вор в законе» Армен Казарян, проживающий в Калифорнии.
Для получения страховых выплат мошенники создали сеть не существующих в реальности медицинских клиник, где якобы проводилось лечение. Обвинения были предъявлены 73 участникам схемы. Аресты прошли в Нью-Йорке, Лос-Анджелесе, а также штатах Огайо, Джорджия и Нью-Мексико. К лидерам группировки следователи относили также 34-летнего Давида Мирзояна и 35-летнего Роберта Терджаняна.
В обвинительном заключении говорится, что члены группировки были замешаны и в других преступлениях: торговле контрабандными сигаретами, поддельной «Виагрой» и крадеными кредитными карточками.