Սեպտեմբերի 12-ին Բաքվից Նախիջեւան են ուղեւորվել թվով 20 լրագրողներ եւ իրավապաշտպաններ, որոնք անհանգստացած են Նախիջեւանում ստեղծված իրավիճակով: Այդ մասին հայտնել է Լրագրողների ազատության եւ անկախության ինստիտուտի նախագահ Էմին Հուսեյնովը, հաղորդում է ադրբեջանական «Մուսավաթ» թերթը:
Նրա խոսքով, այցի նպատակն է ներկա լինել Նախիջեւանում գործունեություն ծավալած իրավապաշտպան Հեքիմելդոսթու Մեհթիեւի դատական գործընթացին եւ ծանոթանալ ինքնավար հանրապետությունում տիրող իրադրությանը:
Էմին Հուսեյնովն ասել է, որ մինչ այժմ Բաքվից եւ օտար երկրներից Նախիջեւան գնացած իրավապահները եւ լրագրողները արտաքսվել են, եւ այնտեղ գնալը մտահոգիչ է:
«Ես անհանգստանալու առիթ չունեմ: Նախիջեւանն Ադրբեջանի բաղկացուցիչ մասն է: Ինչպես այլ շրջաններ ենք ուղեւորվում, այնպես էլ Նախիջեւան կարող ենք գնալ: Այնտեղ Ադրբեջանի կանոններն են գործում: Ամեն դեպքում կարծում եմ, որ լուրջ խնդիրներ չեն առաջանա: Եթե արտաքսեն, ապա մեր զեկույցում կգրենք, որ արտաքսել են»,-նշում է իրավապաշտպանը:

12 сентября из Баку в Нахиджеван отправились 20 журналистов и адвокатов, которые обеспокоены ситуацией в Нахиджеване. Как сообщает азербайджанская газета «Мусават», об этом заявил директор Института свободы и безопасности репортеров Эмин Гусейнов.
По его словам, цель визита – присутствовать на судебном слушании адвоката Гекимелдоста Мегдиева и ознакомиться с царящей в Нахиджеване ситуацией.Эмин Гусейнов сказал, что до этого журналисты и правоохранительные органы, прибывшие из Баку, а также других стран, выдворялись, и опасно там находиться.
«У меня нет причин для беспокойства. Нахиджеван – это составляющая часть Азербайджана. Как отправляемся в другие районы, так можем отправиться в Нахиджеван. Там действуют законы Азербайджана. Во всяком случае, я считаю, что не возникнет серьезных проблем. Если они нас выдворят, то мы в докладе напишем, что они нас выдворили», - отметил адвокат.