ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Եվրոպա այցի շրջանակում այցելել է Կիեւ։ Այս մասին տեղեկացրել են ուկրաինական ԶԼՄ-ները։
ԱՄՆ նախագահին նկատել են Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ Միխայլովյան տաճարի մոտ։
Ինչպես տեղեկացրել է «Украинская правда»-ն, Բայդենը տաճար է եկել հարգելու պատերազմում զոհված ուկրաինացի զինծառայողների հիշատակը։ Այդ պահին Կիեւում օդային տագնապ են հայտարարել։ Նախագահները հայտնվել են ականատեսների https://t.me/ukrpravda_news/27573 տեսանյութում։
ԱՄՆ նախագահի այցի մասին Կիեւ մինչ այդ չէր հայտարարվել։ Սպիտակ տանը տեղեկացրել են, որ փետրվարի 20-22-ին Բայդենն այցելելու է Լեհաստան, որտեղ հանդիպելու է երկրի նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ, եւ ելույթ է ունենալու Ուկրաինա ռուսական ներխուժման տարելիցի նախօրեին։

US President Joe Biden visited Kiev as part of his visit to Europe, Ukrainian media reported.
The American leader was spotted together with Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy near St. Michael's Cathedral.
According to Ukrainska Pravda, Biden came to the church to honor the memory of Ukrainian servicemen who died during the war. At that moment, an air alert was declared in Kyiv. The presidents were caught on video https://t.me/ukrpravda_news/27573 eyewitnesses.
The American leader's visit to Kyiv was not previously announced. The White House reported that Biden would visit Poland on February 20-22, where he would meet with President Andrzej Duda and deliver a speech on the eve of the anniversary of the Russian invasion of Ukraine.