«Սիլվայի գործով» նիստին առաջին տեխնիկական ընդմիջմանը հաջորդեց երկրորդը։ Այս անգամ տասը րոպե տեւողությամբ ընդմիջման պատճառը թարգմանչի մասնկացությունն էր։
Վերջապես նիստին ներկայացած անգլերենի թարգմանիչ Սոնա Հովհաննիսյանը տրամադրեց փաստաթղթերը։ Փաստաբանը հարցեր ուներ թարգմանչի որակավորման վկայականի առկայության վերաբերյալ։ Հովհաննիսյանի մոտ սակայն նման փաստաթուղթ չկար։ Փաստաբանը դրա փոխարեն վկայակոչեց կառավարության 2018 թվականի նոյեմբերի եւ 2020 թվականի մարտի որոշումներն այն մասին, թե ով կարող է թարգմանիչ լինել քաղաքացիական դատավարությունների ժամանակ։ Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը հիշեցրեց, որ լեզվի իմացությունը կամ լեզվաբանական բուհն ավարտելու դիպլոմը դեռ չեն նշանակում, որ մարդը կարող է թարգմանիչ լինել։
Փաստաբան Հայկ Ալումյանն ուշադրություն դարձրեց նրա վրա, որ կառավարության որոշումներում խոսքը քաղաքացիական դատավարության մասին է։ Փաստաբանը նաեւ նկատեց, որ Հովհաննիսյանն իր լիցենզիան անձամբ է ստորագրել, քանի որ ինքն է թարգմանչական գրասենյակի ղեկավարը։ Ալումյանը ժամանակ խնդրեց՝ բացարկի մասին որոշում կայացնելու համար։
Արմեն Գեւորգյանը նշեց, որ օրենսդրությունում խոսքը թարգմանչի որակավորման մասին է։ Հովհաննիսյանը թարգմանչական ֆակուլտետը չի ավարտել, թեեւ Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանում, որը նա ավարտել է, կա այդպիսի ֆակուլտետ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ նիստին այնպիսի որակի թարգմանություն էր ներկայացվել, որը վրդովմունք էր առաջացրել անգամ դատախազների մոտ։

На суде по «делу Сильвы» за первым техническим перерывом последовал второй. На этот раз причиной десятиминутного перерыва стало участие переводчика.
Явившаяся наконец на заседание переводчик с английского Сона Ованисян представила документы. У адвокатов были вопросы по поводу наличия свидетельства квалификации переводчика. Подобного документа у Ованисянне оказалось. Его отсутствие она попыталась восполнить ссылками на решения правительства от ноября 2018 и марта 2020 гг о том, кто может быть переводчиком на гражданских процессах. Адвокат Лусине Сакян напомнила, что знание языка или наличие диплома об окончании лингвистического вуза еще не означает, что человек может быть переводчиком.
Адвокат Айк Алумян обратил внимание на то, что в решениях правительства речь идет о гражданских процессах. Также адвокат заметил, что лицензия Ованисян подписана ею же, поскольку она и руководит переводческой конторой. Алумян попросил время, чтобы определиться по вопросу отвода.
Армен Геворкян заметил, что в законодательстве речь идет о квалификации переводчика. Ованисян не окончила факультет перевода, хотя в Лингвистическом университете имени Брюсова, который она окончила, таковой имеется.
Напомним, что в прошлом на заседание был представлен перевод такого качества, что возмутились даже прокуроры.