Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 22-ին այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ուղեկցությամբ: Այդ մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամից:
Հյուրերին դիմավորեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը:
Երկու երկրների նախարարները ծաղկեպսակներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Այցի ավարտին հյուրերը շրջեցին Հիշողության պուրակում, որտեղ պարոն Ժան Ասելբորնը ջրեց 2018 թ. մարտի 27-ին Ծիծեռնակաբերդ կատարած իր այցի ժամանակ տնկած եղևնին:

Прибывшая в Армению с официальным визитом делегация Великого Герцогства Люксембург во главе с министром иностранных дел и европейских дел Жаном Ассельборном 22 февраля посетила мемориальный комплекс Геноцида армян. Делегацию сопровождал глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
Как сообщает Музей геноцида, гостей встретил директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян. Министры двух стран возложили венки к мемориалу, увековечивающему память жертв Геноцида армян, затем гости возложили цветы к Вечному огню и минутой молчания почтили память невинных жертв Геноцида армян.
Гости посетили аллею Памяти, где Жан Ассельборн полил елочку, высаженную им 27 марта 2018 г во время визита в Цицернакаберд.