Փետրվարի 6-ի երկրաշարժից օրեր անց, որը Թուրքիայում ավելի քան 42 000 մարդու կյանք է խլել, պաշտոնյաներից մեկը հայտարարել է որ դա «լուրջ դժվարություններ» է ստեղծել ընտրությունների ժամանակին կայացման համար։ Այժմ Թուրքիայի նախագահին մոտ կանգնած աղբյուրներն ասում են, որ կառավարությունը մերժել է ընտրությունները հետաձգելու գաղափարը, գրում է Reuters-ը։
«Շատ հավանական է, որ համաձայնություն ձեռք բերվի հունիսի 18-ին ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ»,- ասել է կառավարության ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ Էրդողանը եւ նրա ազգայնական դաշնակից Դեւլեթ Բահչելին կհանդիպեն վերջնական որոշման համար։
Աղբյուրը նաեւ հայտնել է, որ ընտրությունները հետաձգելու գաղափարի վրա ստվեր է գցվել, քանի որ կարծիք կա, որ կառավարությունը խուսափում է ընտրություններից՝ առաջարկին ընդդիմության արձագանքի եւ սահմանադրության հետ կապված իրավական հարցերի պատճառով։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւ նրա իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը չեն մեկնաբանել առաջիկա ընտրությունների ժամկետների մասին տեղեկատվությունը։
Երկրաշարժից առաջ Էրդողանի ժողովրդականությունն ընկել էր կյանքի թանկացման եւ լիրայի արժեզրկման պատճառով: Դրանից հետո նա բախվել է քննադատության ալիքի՝ կապված երկրի նորագույն պատմության մեջ ամենասարսափելի երկրաշարժին իր կառավարության արձագանքի հետ։
Չորեքշաբթի օրը Թուրքիան գործարկել է աշխատավարձի աջակցության ժամանակավոր սխեմա եւ արգելել է աշխատողների կրճատումները 10 քաղաքներում՝ աշխատողներին եւ ձեռնարկություններին երկրաշարժի ֆինանսական ազդեցությունից պաշտպանելու համար:
Կառավարությունում գործակալության աղբյուրը հայտնել է, որ եթե ընտրություններն անցկացվեն մայիսին, ինչպես նախապես ծրագրել էր Էրդողանը, ընտրական իշխանությունները քիչ ժամանակ կունենան նախապատրաստելու եւ նյութատեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու երկրաշարժի գոտում տուժածների քվեարկությանը, որտեղ ապրում է մոտ 13 միլիոն մարդ։
Նա նաեւ նշել է, որ կշիռ է ստացել այն կարծիքը, թե ընտրությունները պետք է կայանան հունիսի 18-ին։
Թուրքական մեկ այլ բարձրաստիճան աղբյուր հայտնել է, որ ընտրությունները հետաձգելու գաղափարը հետաձգվել է։
«Եթե ուշացում լինի, աապա որպեսզի դա արժեք ունենա, մեկ տարով ուշացում կպահանջվի։ Հանրությանը դա բոլորովին դուր չի գալիս։ Մասամբ այդ պատճառով հունիսի 18-ն առայժմ դիտվում է որպես իրական ամսաթիվ»,- հավելել է նա:

Days after the Feb. 6 earthquake that killed more than 42,000 people in Turkey, an official said it created serious difficulties for holding elections on time. Now sources close to the Turkish president say the government has rejected the idea of postponing the elections, Reuters writes.
It is very likely that an agreement will be reached to hold elections on June 18, a government spokesman said, adding that Erdogan and his nationalist ally Devlet Bahceli will meet to make a final decision.
The source also said that the idea of postponing the elections has been cast a shadow, as there is a perception that the government is avoiding the elections, due to the opposition's negative reaction to the proposal and legal issues related to the constitution.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan and his ruling Justice and Development Party have not commented on the timing of the upcoming elections.
Before the earthquake, Erdogan's popularity was undermined by the rising cost of living and the falling value of the lira. Since then, he has faced a wave of criticism over his government's response to the deadliest earthquake in the country's modern history.
On Wednesday, Turkey launched a temporary wage support scheme and banned layoffs in 10 cities to protect workers and businesses from the financial impact of the quake.
A government source told the agency that if elections were held in May, as Erdogan had previously planned, there would be little time for election authorities to prepare and logistical arrangements for voting by those affected in the quake zone, which is home to about 13 million people.