Փետրվարի 6-ի երկրաշարժից օրեր անց, որը Թուրքիայում ավելի քան 42 000 մարդու կյանք է խլել, պաշտոնյաներից մեկը հայտարարել է որ դա «լուրջ դժվարություններ» է ստեղծել ընտրությունների ժամանակին կայացման համար։ Այժմ Թուրքիայի նախագահին մոտ կանգնած աղբյուրներն ասում են, որ կառավարությունը մերժել է ընտրությունները հետաձգելու գաղափարը, գրում է Reuters-ը։
«Շատ հավանական է, որ համաձայնություն ձեռք բերվի հունիսի 18-ին ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ»,- ասել է կառավարության ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ Էրդողանը եւ նրա ազգայնական դաշնակից Դեւլեթ Բահչելին կհանդիպեն վերջնական որոշման համար։
Աղբյուրը նաեւ հայտնել է, որ ընտրությունները հետաձգելու գաղափարի վրա ստվեր է գցվել, քանի որ կարծիք կա, որ կառավարությունը խուսափում է ընտրություններից՝ առաջարկին ընդդիմության արձագանքի եւ սահմանադրության հետ կապված իրավական հարցերի պատճառով։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւ նրա իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը չեն մեկնաբանել առաջիկա ընտրությունների ժամկետների մասին տեղեկատվությունը։
Երկրաշարժից առաջ Էրդողանի ժողովրդականությունն ընկել էր կյանքի թանկացման եւ լիրայի արժեզրկման պատճառով: Դրանից հետո նա բախվել է քննադատության ալիքի՝ կապված երկրի նորագույն պատմության մեջ ամենասարսափելի երկրաշարժին իր կառավարության արձագանքի հետ։
Չորեքշաբթի օրը Թուրքիան գործարկել է աշխատավարձի աջակցության ժամանակավոր սխեմա եւ արգելել է աշխատողների կրճատումները 10 քաղաքներում՝ աշխատողներին եւ ձեռնարկություններին երկրաշարժի ֆինանսական ազդեցությունից պաշտպանելու համար:
Կառավարությունում գործակալության աղբյուրը հայտնել է, որ եթե ընտրություններն անցկացվեն մայիսին, ինչպես նախապես ծրագրել էր Էրդողանը, ընտրական իշխանությունները քիչ ժամանակ կունենան նախապատրաստելու եւ նյութատեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու երկրաշարժի գոտում տուժածների քվեարկությանը, որտեղ ապրում է մոտ 13 միլիոն մարդ։
Նա նաեւ նշել է, որ կշիռ է ստացել այն կարծիքը, թե ընտրությունները պետք է կայանան հունիսի 18-ին։
Թուրքական մեկ այլ բարձրաստիճան աղբյուր հայտնել է, որ ընտրությունները հետաձգելու գաղափարը հետաձգվել է։
«Եթե ուշացում լինի, աապա որպեսզի դա արժեք ունենա, մեկ տարով ուշացում կպահանջվի։ Հանրությանը դա բոլորովին դուր չի գալիս։ Մասամբ այդ պատճառով հունիսի 18-ն առայժմ դիտվում է որպես իրական ամսաթիվ»,- հավելել է նա:

Через несколько дней после землетрясения, произошедшего 6 февраля и унесшего жизни более 42 000 человек в Турции, один из чиновников заявил, что оно создало «серьезные трудности» для проведения выборов в срок. Теперь источники, близкие к президенту Турции, говорят, что правительство отвергло идею переноса выборов, пишет Reuters.
«Весьма вероятно, что будет достигнуто соглашение о проведении выборов 18 июня», - сказал представитель правительства, добавив, что Эрдоган и его союзник-националист Девлет Бахчели встретятся для принятия окончательного решения.
Источник также сообщил,  что на идею отсрочки выборов брошена тень, поскольку бытует мнение, что правительство избегает выборов, из-за негативной реакции оппозиции на это предложение и юридических вопросов, связанных с конституцией.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и его правящая Партия справедливости и развития  так и не прокомментировали информацию о сроках проведения предстоящих выборов.
До землетрясения популярность Эрдогана была подорвана ростом стоимости жизни и падением курса лиры. После этого он столкнулся с волной критики в связи с реакцией его правительства на самое смертоносное землетрясение в современной истории страны.
В среду Турция запустила временную схему поддержки заработной платы и запретила увольнения в 10 городах, чтобы защитить работников и предприятия от финансовых последствий землетрясения.
Источник агентства в правительстве рассказал, что в случае проведения выборов в мае, как ранее планировал Эрдоган, избирательным органам останется мало времени для подготовки и материально-технического обеспечения голосования пострадавших в зоне землетрясения, где проживает около 13 миллионов человек.
Он также отметил, что мнение о том, что выборы должны состояться 18 июня, приобрело вес.
Другой высокопоставленный турецкий источник  заявил, что идея переноса выборов была отложена.
«Если и будет отсрочка, то для того, чтобы она имела ценность, потребуется год задержки. Общественности это совсем не нравится. Отчасти по этой причине 18 июня рассматривается как реальная дата на данный момент», - добавил он.