Հայաստանում անհրաժեշտ է լիցենզավորում մտցնել պայթուցիկ նյութերի, պայթուցիկ սարքերի, ինչպես նաեւ պիրոտեխնիկական արտադրանքի ներմուծման, պահպանման, օգտագործման եւ  առեւտրի համար։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում «Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ մտցնելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը։
Նրա խոսքով, լիցենզավորումը թույլ կտա ավելի արդյունավետ վերահսկողական միջոցառումներ իրականացնել:
«Փոփոխությունները, մասնավորապես, ենթադրում են պետական ​​տուրքերի, ինչպես նաեւ օրենք խախտելու համար տուգանքների ներդնում»,- ասաց Գաբրիելյանը։
Ըստ նրա՝ լիցենզիայի տրամադրման հիմնական չափանիշների եւ պարտադիր պահանջների սահմանման շնորհիվ, գործընթացն ավելի վերահսկելի կդառնա։  «Այս ամենը դրական ազդեցություն կունենա հասարակության վրա», - ընդգծեց պատգամավորը։

В Армении необходимо внедрить лицензирование на импорт, хранение, эксплуатацию и торговлю взрывчатыми материалами, взрывными устройствами, а также пиротехнической продукцией. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «О лицензировании» и поправок в смежные законы заявил 21 марта депутат от правящей партии «Гражданский договор» Сисак Габриелян.
По его словам, лицензирование позволит принимать более эффективные меры по надзору.
«Изменения, в частности, предполагают внедрение  государственных пошлин, а также штрафов за нарушение закона», - сообщил Габриелян.
Процесс, как отметил парламентарий, за счет установления основных стандартов и обязательных требований к выдаче лицензий, станет более контролируемым.  «Все это окажет положительное влияние на общество», - подчеркнул депутат.