ԼՂ-ում այս պահին էթնիկ զտման վտանգը շատ առարկայական է դարձել: Այս մասին  Պետրոս Ղազարյանի հետ  հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«2020 թվականին պատերազմից հետո ՌԴ խաղաղապահները ԼՂ բնակչությանը, ովքեր որ գտնվում էին ՀՀ_ում, երաշխիքներ են տվել, որ անվտանգություն են ապահովելու, եւ ԼՂ բնակիչները, ժողովուրդը վերադարձել է այնտեղ նաեւ այդ երաշխիքները լսելով, բայց գետնի վրա այդ երաշխիքներն այս պահին չեն աշխատում եւ ավելին, այս պահին էթնիկ զտման վտանգը շատ առարկայական է դարձել:
Հարցին, թե արդյոք 2020 թվականի անվտանգային միջավայրի  վերափոխում է տեղի ունեցել, Գրիգորյանն ասաց, որ միանշանակ այդպես է. «Իհարկե, նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթից մեր հանրության մեծ մասը գոհ չէր, այն  իրավիճակը արձանագրող փաստաթուղթ էր եւ այն երաշխիքներ էր արձանագրում, նույն Լաչչինի միջանցքը, նույն արձանագրումը ԼՂ-ի, նույն շփման գծի արձանագրումը, դրանք բոլորը անվտանգության ճարտարապետներ եւ երաշխիքներ են հանդիսացել, որ ԼՂ ժողովուրդը վերադառնա այնտեղ, սակայն այսօր մենք տեսնում ենք, որ այդ համակարգը կամ ճարտարապետությունն  ամբողջովին փլուզվում է»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով քննադատութանը, որ ստեղծված իրավիճակի մեղավորներից է նաեւ ներկայիս իշխանությունը, քանի որ Արեւմուտքի հետ է նաեւ այս հարցով հանդիպումներ, քննարկումներ անցկացրել, ԱԽ քարտուղարն ասաց, որ քննադատողները այս դեպքում ՌԴ-ին վերաբերում են որպես ոչ լուրջ պետության:
«Եթե որեւէ պետություն իր ռազմավարական շահերը ստորադասելու է որեւէ երկրում գտնվող անձով կամ անձինքով, ապա դա ինձ համար պետություն չէ: ԼՂ-ում միակ ուժը, որ ներկայացված է, ՌԴ-ն, այնտեղի եւ իշխանությունը եւ բնակչությունը  պրոռուսական, է: Այդ դեպքում ինչի՞ են նրանց պատժում, ԼՂ-ում հակառուսկանություն չկար գոնե մինչեւ այս վերջերս: Մենք 2018 թվականից հետո արտաքին քաղաքականության որեւէ փոփոխություն չենք կատարել, բայց դրա արդյունքում ստացել է 2020 թվականի պատերազմը: ՌԴ-ն իր ռազմավարական շահերն է հետապնդում, կարեւոր չէ, թե ինչ իշխանություն կա»,-ասաց նա:
Գրիգորյանը նշեց, որ իր համար անհասկանալի է ՌԴ քաղաքականության տրամաբանությունը, եւ ԼՂ-ին այսպիսի իրավիճակում դնելը:

Угроза этнической чистки в Нагорном Карабахе стала более предметной. Об этом заявил в интервью ОТА секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«В 2020 году, после войны, российские миротворцы пообещали жителям Нагорного Карабаха, которые находились в РА, обеспечить их безопасность. Последние вернулись обратно и из-за этого. Но «на земле» эти гарантии на данный момент не действуют. Более того угроза этнической чистки стала более предметной», - заявил Григорян.
На вопрос, произошла ли трансформация среды безопасности 2020 г., он ответил, что это однозначно так. «Конечно, большую часть нашей общественности не удовлетворил документ от 9 ноября. Это был документ с протоколом по части ситуации, гарантий, тот же Лачинский коридор, протокол по части Нагорного Карабаха, линии соприкосновения. Все это было гарантией для того, чтобы карабахцы вернулись туда. Но сегодня мы видим, что данная система или архитектура полностью рушится», - сказал глава Совбеза.
Комментируя критику относительно того, что действующая власть также является одним из виновников создавшейся ситуации, так как проводила встречи и обсуждения и с Западом по этому вопросу, Григорян заявил, что критики в этом случае относятся к России как к несерьезному государству. «Единственная сила, представленная в Нагорном Карабахе, - это Российская Федерация, а власть и население там пророссийские. В таком случае, за что их наказывают? Антироссийских настроений в Нагорном Карабахе не было, по крайней мере, до недавнего времени. После 2018 года мы никак не меняли внешнюю политику, но в результате получили войну 2020 года. РФ преследует свои стратегические интересы, и не важно, кто у власти», - заключил чиновник, добавив при этом, что не понимает логики российской политики.