Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 276 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս։ Այս եւ այլնի մասին այսօր Արցախի տեղեկատվական շտաբը կառավարության տեղեկագրում հրապարակել է շրջափակման 145-րդ օրվա վիճակագրական տվյալները։
«Օրվա վիճակագրական թարմացումներ
Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 1,190 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից՝ վերջին 3 օրվա ընթացքում աճելով շուրջ 15 դեպքով։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ եւ ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 394 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։ Ընդ որում՝ հնարավոր չէ հիվանդներին տեղափոխել պառկած վիճակում, քանի որ ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է Արցախի ռեանիմոբիլի շարժը, իսկ Կարմիր խաչը չունի ռեանիմոբիլ եւ սովորական մեքենաներով է իրականացնում հիվանդների տեղափոխությունը՝ բոլորը նստած վիճակում։
Շրջափակման հետեւանքով իրենց տներ չեն կարողացել վերադառնալ ընդհանուր առմամբ շուրջ 3,900 անձինք, ներառյալ՝ 570 երեխա, որոնց մի մասն արդեն վերադարձել է տուն՝ Կարմիր խաչի եւ ՌԴ խաղաղապահների աջակցությամբ:
Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով ոչ մի քաղաքացի ազատորեն չի երթեւեկել, եւ մարդկանց երկկողմանի տեղաշարժի դեպքերը նվազել են շուրջ 190 անգամով, եղածն էլ միայն Կարմիր խաչի ու ՌԴ խաղաղապահների աջակցությամբ (145 օրվա ընթացքում մարդկանց 355,250 -ի փոխարեն՝ 1,837 մուտք եւ ելք։ Ընդ որում՝ վերջին 3 օրում գրանցվել է քաղաքացիների՝ 0 ելքի եւ մուտքի դեպք՝ չհաշված ՌԴ խաղաղապահների բեռնատարների վարորդներին):
Արգելափակված ճանապարհով Արցախի քաղաքացիների ոչ մի մեքենա չի անցել, իսկ մեքենաների ընդհանուր շարժը գրեթե 53 անգամ ավելի քիչ է եղել, քան պետք է լիներ առանց շրջափակման (145 օրվա ընթացքում 133,400 -ի փոխարեն՝ 2,507 մեքենայի մուտք եւ ելք, այն էլ՝ միայն Կարմիր խաչի եւ ՌԴ խաղաղապահների կողմից): Դա նշանակում է, որ վերջին 3 օրվա ընթացքում արձանագրվել է մեքենաների միայն 24 մուտք եւ ելք:
Շուրջ 13 անգամ ավելի քիչ կենսական նշանակության ապրանք է ներկրվել միայն Կարմիր խաչի եւ ռուս խաղաղապահների կողմից, քան իրականում պետք է լիներ առանց շրջափակման (145 օրվա ընթացքում մոտ 58,000 տոննայի փոխարեն՝ 4,492 տոննա, որից վերջին 3 օրվա ընթացքում՝ միայն 71 տոննա):
Շրջափակման ընթացքում Ադրբեջանը հանրագումարային 79 օր շարունակ լրիվությամբ կամ մասնակիորեն ընդհատել է Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը, իսկ էլեկտրամատակարարումը լրիվությամբ խափանված է արդեն 116 օր շարունակ: Դա հանգեցրել է ամենօրյա հովհարային ու լրացուցիչ վթարային անջատումների եւ բազմաթիվ հիմնարկների գործունեության փակման կամ կրճատման:
860 տնտեսվարող սուբյեկտ (ընդհանուրի 20,1 %-ը) շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել է իր գործունեությունը, իսկ մնացած տնտեսվարողները գործում են մասնակի ծավալով կամ պետական աջակցությամբ։
Շրջափակման եւ կենսական ենթակառուցվածքների խափանման պատճառով շրջափակման մեկնարկից առ այսօր փաստացի աշխատանքը եւ եկամտի աղբյուրը կորցրել է նախնական հաշվարկներով շուրջ 10,300 մարդ (ներառյալ՝ պետական աջակցությամբ աշխատատեղի ժամանակավոր պահպանման դեպքերը), որը մասնավոր հատվածում աշխատողների 50 տոկոսից ավելին է։
Դադարել են 32,6 կիլոմետր ճանապարհի, տասնյակ կիլոմետր ջրագծի, հազարավոր հեկտար հողատարածքների ոռոգման համակարգերի, 3,717 բնակարանների, ավելի քան 40 սոցիալական եւ արտադրական ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքները։
Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 276 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով մոտ 31 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը»,- ասված է տելեգրամում:

During the blockade, the economy of the Republic of Artsakh suffered a loss of around 276 million US dollars. Artsakh of the info center reports the statistical data of the 145th day of the blockade in the government bulletin.
"Update of daily statistics
About 1,190 people have been deprived of the opportunity to receive necessary medical treatment due to suspension of planned surgeries in all medical facilities of Artsakh increasing by about 15 cases in the last 3 days.
As of today, 394 patients have been transferred from Artsakh to Armenia to receive appropriate medical care with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross. Due to the Red Cross not having an ambulance and only being able to transport patients with an ordinary vehicle, it is not possible to transport patients needing to lay down because Azerbaijan has obstructed the movement of Artsakh ambulances.
Around 3,900 people, including 570 children, have been separated from their homes as a result of the blockade, however, some have already returned home with the assistance of the Red Cross and Russian peacekeepers.
No citizen traveled freely along the Stepanakert-Goris highway, and the cases of two-way movement of people decreased by about 190 times, and only with the support of the Red Cross and RF peacekeepers (instead of 355,250 people in 145 days, 1,837 entry and exit. In the last 3 days, only 0 cases of entry and exit of citizens were registered (excluding truck drivers of Russian peacekeepers).
Not a single vehicle of Artsakh citizens passed through the blocked road, and the movement vehicles was almost 53 times less than it should have been without the blockade (instead of 133,400, 2,507 vehicles entered and exited in 145 days, and that only by Red Cross and Russian peacekeepers). That means only 24 vehicle entries and exits were recorded in the last 3 days.
About 13 times less vital goods were imported by the Red Cross and Russian peacekeepers than should have been without the blockade (4,492 tons instead of about 58,000 tons in 145 days, only 71 tons of which  in the last 3 days).
During the blockade, Azerbaijan completely or partially interrupted the sole gas supply into Artsakh for a total of 79 days, and electricity supply has been completely disrupted for 116 days. This has led to daily blackouts and additional emergency shutdowns, resulting in many facilities closing or curtailing operations.
860 business entities (20,1 % of the total) have suspended their activities due to the impossible operating conditions under the blockade, while the remaining operate partially or with state support.
At estimated 10,300 people (including state-supported temporary work placements and more than 50% of private sector workers) have lost jobs and sources of income as a result of the impact on the economy from the blockade and disruptions of vital infrastructure
Construction work of 32.6 kilometers of roads, tens of kilometers of water lines, irrigation systems for thousands of hectares of land, 3,717 apartments, and more than 40 social and industrial infrastructures have been stopped.
During the blockade, the economy of the Republic of Artsakh suffered a loss of around 276 million US dollars, leading to decline of the predicted annual GDP index (903 million dollars) by more than 31 percent",- the bulletin says.