ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեն (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ) եւ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) հայտարարություն են տարածել, որում մասնավորապես ասված է.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (դեսպաններ Բեռնար Ֆասիեն, Ռոբերտ Բրադկեն եւ Իգոր Պոպովը) նաեւ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը (ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ) Վարշավայում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի, ապա Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ` քննարկելու ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելուն միտված հետագա քայլերը:
Համանախագահները հաստատել են Դովիլում, մայիսի 26-ին, նախագահներ Մեդվեդեւի, Օբամայի եւ Սարկոզիի հայտարարության մեջ արտացոլված հավատարմությունն օգնել կողմերին` հասնելու նման կարգավորման: Համանախագահները ներկայացրել են առաջիկա ամիսների աշխատանքի իրենց ծրագիրը, ընդհուպ մինչեւ Վիլնյուսում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստը, որ կայանալու է դեկտեմբերին: Նրանք շարունակելու են աշխատել կողմերի հետ` գծելու նրանց ներկայիս տարաձայնությունները Հիմնարար սկզբունքների շուրջ, որպես խաղաղ համընդգրկուն կարգավորման հիմք:
Համանախագահները նաեւ կողմերին լրացուցիչ միջոցներ են առաջարկելու` միտված հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, տեղում մթնոլորտի բարելավմանը եւ տարածաշրջանի ժողովուրդների միջեւ փոխվստահության աջակցմանը:
Համանախագահները մտադիր են առաջիկայում կրկին այցելել տարածաշրջան` այդ աշխատանքի պլանն ի կատար ածելու համար»:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Бернар Фасье (Франция), Роберт Брадтке (США) и Игорь Попов (Россия) распространили заявление, в котором, в частности, говорится:
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (послы Бернар Фасье от Франции, Роберт Брадтке от США и Игорь Попов от России), а также посол Анджей Каспшик (личный представитель действующего председателя ОБСЕ) встретились в Варшаве 29 сентября с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а затем с президентом Армении Сержем Саргсяном, чтобы обсудить дальнейшие шаги, направленные на достижение мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Сопредседатели подтвердили приверженность, выраженную президентами Медведевым, Обамой и Саркози в их заявлении 26 мая в Довиле, помочь сторонам достичь такого урегулирования.
Сопредседатели представили свой план работы на ближайшие месяцы, вплоть до заседания в декабре Совета министров ОБСЕ в Вильнюсе. Они будут продолжать работать со сторонами, чтобы очертить их нынешние разногласия вокруг Базовых принципов в качестве основы для всеобъемлющего мирного урегулирования.
Сопредседатели также предложат всем сторонам дополнительные меры, направленные на укрепление соблюдения режима прекращения огня, улучшение атмосферы на месте и содействие взаимопониманию между народами региона.
Сопредседатели намерены вновь посетить регион в ближайшем будущем для приведения в исполнение этого плана работы».