ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի աշխատանքների շրջանակում անդամ պետությունների ԱԳ նախարարներին հունիսի 20-ին Մինսկում ընդունել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկաներին տեղեկացրել է տարածաշրջանում, մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը, ևս մեկ անգամ հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ անդամ պետության ինքնիշխան տարածքի շարունակվող օկուպացիայի մասին, անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողություններին, վերջին օրերին ՀՀ հետ սահմանին հայկական դիրքերի ու քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորմանը՝ ընդգծելով ընդհանուր տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցում դրանց ապակայունացնող ազդեցությունը։ Այս համատեսքտում նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՀԱՊԿ հասցեական արձագանքի հրամայականը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը անդրադարձ է կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղում և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված լարված իրավիճակին, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում Ադրբեջանի սադրանքներին, հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած միջադեպին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի՝ վեց ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական խնդիրներին և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների իրականացման խորացող վտանգին։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նշյալ գործողությունները միտված են խոչընդոտելու Հարավային Կովկասում կայունության հասնելու՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանում կայունության և կանխատեսելիության ապահովմամբ շահագրգռված բոլոր կողմերի ջանքերը։
Ներկայացնելով տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի տեսլականը՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունից հրաժարվելու, կառուցողական երկխոսության միջոցով առկա խնդիրներին լուծումներ տալու, ի թիվս այլ հարցերի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցերի հասցեագրման առանցքային նշանակությունը։
Հաջորդիվ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին՝ նեղ և ընդլայնված կազմով:
Քննարկվել են նիստի օրակարգային հարցեր՝ ներառյալ ՀԱՊԿ գործունեության և տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ։
ՀԱՊԿ նեղ կազմով նիստում ևս ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հարավային Կովկասում վերջին իրադարձություններին՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառմամբ հակամարտությունների սրացման և Հարավային Կովկասում անկայուն իրավիճակի ֆոնին առավել ակնհայտ է դառնում պայմանագրային պարտավորությունների անքննելի կատարման, ՀԱՊԿ կողմից պատշաճ եզրակացությունների, Հայաստանի սահմանների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ հստակ գնահատականների կարևորությունը։

As part of the work of the Council of Foreign Ministers of the CSTO, the foreign ministers of the member states were received by the President of Belarus, Aleksandr Lukashenko, in capital Minsk on Tuesday, informs the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia.
During the meeting, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan informed the attendees about the latest developments in Armenia’s region, particularly on the border of Armenia and Azerbaijan and in Nagorno-Karabakh.
Minister Mirzoyan, reminding once again about Azerbaijan's ongoing occupation of the sovereign territory of Armenia, a CSTO member state, reflected on Azerbaijan's continued aggressive actions against Armenia's sovereign territory and internationally recognized borders, the targeting of Armenian positions and civilian facilities on the border with Armenia in recent days, emphasizing their destabilizing effect on the overall regional stability and security. In this context, FM Mirzoyan emphasized the imperative of a targeted response by the CSTO.
The FM of Armenia touched also upon to the tense situation in and around Nagorno-Karabakh, including the provocations of Azerbaijan in the area of responsibility of the Russian peacekeeping troops, the incident that took place near the Hakari bridge on June 15, as well as Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin corridor that has been going on for more than six months, resulting in humanitarian problems and the deepening risk of Armenian ethnic cleansing by Azerbaijan.
Minister Mirzoyan emphasized that the mentioned actions of Azerbaijan are aimed at hindering the efforts of not only Armenia, but also all parties interested in ensuring stability and predictability in the region, to achieve stability in the South Caucasus.
Presenting the vision of the Armenian side aimed at establishing long-term peace in the region, Ararat Mirzoyan stressed the key importance of giving up the policy of force or the threat of force, providing solutions to existing problems through constructive dialogue, among other issues, addressing the security and rights of the people of Nagorno-Karabakh.
Next, Armenian FM Ararat Mirzoyan participated in the session—with a narrow and extended format—of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the CSTO member countries.
Matters on the agenda of the session were discussed, including the CSTO activities and regional developments.
At the narrow-format session of the CSTO as well, FM Ararat Mirzoyan reflected on the recent events in the South Caucasus, emphasizing that against the background of the escalation of conflicts with the use of force and the unstable situation in the South Caucasus, the importance of clear assessments regarding the unexamined fulfillment of contractual obligations, appropriate conclusions by the CSTO, and gross violations of Armenia's borders are becoming more evident.