ՌԴ Պետդումայի Պետական ​​շինարարության կոմիտեն երկրորդ ընթերցմամբ հավանություն է տվել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Ռուսաստանի Դաշնության օրենսգրքում ուղղումների մի շարք փոփոխություններին՝ բարձրացնելու տուգանքները զինվորական հաշվառման և զինկոմիսարիատներում չհայտնելու կամ չներկայանալու համար:
Եթե ​​քաղաքացին առանց հիմնավոր պատճառի չներկայանա զինկոմիսարիատի օրակարգում նշված ժամին և վայրին կամ զինվորական հաշվառման համար պատասխանատու մարմնի կանչով, նրան կսպառնա տուգանք՝ 40-50 հազար ռուբլու չափով (նախկինում՝ մինչև 3000 ռուբլի), հայտնում է РИА Новости-ն։
Եթե ​​քաղաքացին զինկոմիսարիատին չի հայտնում ամուսնական կարգավիճակի, կրթության, աշխատանքի կամ ուսման վայրի կամ պաշտոնի փոփոխության, ինչպես նաև գրանցմամբ չհաստատված նոր բնակության վայր տեղափոխվելու մասին տեղեկություն չտրամադրելու մասին, կկիրառվի տուգանք 10 հազարից մինչև 20 հազար ռուբլի (նախկինում՝ մինչև երեք հազար ռուբլի): Նույն գումարը պետք է վճարվի ավելի քան վեց ամսով երկիրը լքելու կամ երկիր մուտք գործելու մասին տեղեկություն չտրամադրելու կամ դաշնային օրենքով սահմանված ժամկետում զինկոմիսարիատ չներկայանալու դեպքում։

Комитет Госдумы России по госстроительству одобрил ко второму чтению несколько поправок об изменениях в кодекс Российской Федерации об административных правонарушениях о повышении штрафов за неоповещение или неявку в военкоматы.
Неявка гражданина без уважительной причины в указанные в повестке военного комиссариата время и место либо по вызову органа, осуществляющего воинский учет, будет грозить штрафом от 40 тысяч до 50 тысяч рублей (ранее — до трех тысяч рублей, передает РИА Новости.
За несообщение гражданином в военкомат об изменении семейного положения, образования, места работы или учебы или должности, а также непредоставление сведений о переезде на новое место пребывания, не подтвержденное регистрацией, будет грозить штраф в размере от 10 тысяч до 20 тысяч рублей (ранее — до трех тысяч рублей). Столько же придется заплатить при несообщении сведений о выезде из страны на срок более шести месяцев или въезде в страну либо за неявку в военкомат в установленный федеральным законом срок.