Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի հայաստանյան այցից եւ հայանպաստ հայտարարություններից հետո թուրքական որոշ շրջանակներ փորձում են ցեխ շպրտել Ֆրանսիայի վրա: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիայի թղթակից-անդամ Աշոտ Մելքոնյանը` մեկնաբանելով Թուրքիայի պատմագիտական ընկերության հայկական հետզոտությունների բաժնի ղեկավար, պրոֆեսոր Քեմալ Չիչեքի հայտարարությունը, թե 1920թ. Սեւրի պայմանագրից հետո Կիլիկիայում ֆրանսիական զինվորները բռնություններ են գործադրել հայերի նկատմամբ:
«1920թ. օգոստոսի 4-ին, երբ Միհրան Տամատյանը հռչակեց Կիլիկիայի հանրապետություն, Ֆրանսիական պրոտեկտորատը, որն օկուպացրել էր Կիլիկայի տարածքը, հավանություն չտվեց հայերի այդ գործողությանը: Եւ դրա համար լուծարեցին այդ հռչակված հանրապետությունը, իսկ Միհրան Տամատյանին իշխանությունից հեռացրեցին»,- նշեց Աշոտ Մելքոնյանը եւ հավելեց. «Այդ հանգամանքը ուզում են օգտագործել եւ, մանավանդ հիմա` Ֆրանսիայի հայանպաստ հայտարարությունների պայմաններում ուզում են ցեխ շպրտել Ֆրանսիայի վրա»:
Ըստ պատմաբանի, դա ընդամենը հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը խաթարելու փորձ է, որը պատմական հիմնավորում չունի: «Դրանք բռնություններ չեն եղել, ուղղակի կանխել են հայկական պետության ստեղծումը` դա իրատեսական չհամարելով»,- նկատեց Աշոտ Մելքոնյանը:
Նշենք, որ Թուրքիայի պատմագիտական ընկերության հայկական հետզոտությունների բաժնի ղեկավար, պրոֆ. Քեմալ Չիչեքը թուրքական Haberturk-ին է ներկայացրել ԱՄՆ ազգային արխիվից հանած եւ 1920-ի հոկտեմբերի 4 ամսաթվով թվագրված նամակ, որտեղ նկարագրվում է՝ Սեւրի պայմանագրից հետո Կիլիկիայում ֆրանսիական զինվորների կողմից հայերի հանդեպ բռնություններ կիրառելու փաստերը:
Թուրքական պարբերականի փոխանցմամբ՝  Ամերիկայի Հայաստանի անկախության համար կոմիտեի նախագահ Արշակ Մահտեսյանը ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլոսոնին ուղղված նամակում կցել է իզմիրցի հայ քահանա Մուշեղ Սերոբյանի նամակը: Նշվում է, որ ամերիկահայերը ԱՄՆ նախագահին բողոքել են, թե Սեւրի պայմանագրի կնքումից հետո ֆրանսիացիները Կիլիկիայից 100 հազար հայ են տարհանել եւ բնակեցրել թուրքերին:
«Ֆրանսիացիները ստիպում էին, որ հայկական ճամբարներում գտնվող 14 հազար հայերը հեռանային: Իսկ երբ հայերը մերժել են այդ առաջարկը, ֆրանսիացի զինվորները հրազենի փողերն ուղղել են հայերի դեմ: Հայ ազգային կոմիտեն միջամտել է եւ կանխվել է ֆրանսիացիների կողմից հայերի կոտորածները»,-նշվում է նամակում:
Թուրք պրոֆեսորը նշում է, թե հայերն ու ֆրանսիացիները համատեղ են գրավել Կիլիկիան՝ այնտեղ հայկական թագավորություն ստեղծելու համար, սակայն ֆրանսիացիներն ավելի ուշ զենքերն ուղղեցին հայերի դեմ՝ ստիպելով նրանց զինաթափվել եւ հեռանալ:  Պրոֆ. Չիչեքը նշում է, որ հայտնաբերած  2 էջանոց փաստաթղթում ներկայացված է հայերի բողոքն ընդդեմ Ֆրանսիայի: «Պատմության ընթացքում ֆրանսիացիները Միջին Արեւելքում իրենց շահերի համար օգտագործել են հայերին: Հիմա էլ իրավիճակը նույնն է»,-նշել է թուրք պրոֆեսորը:

После визита президента Франции в Армению и его проармянских заявлений определенные турецкие круги стараются очернить Францию. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил директор Института истории Национальной академии наук Армении, член-корреспондент НАН Ашот Мелконян, комментируя заявление руководителя отдела армянских исследований исторического общества Турции, профессора Кемаля Чичека о том, что французские военные в Киликии применяли насилие в отношении армян после Севрского договора.
По словам историка, это просто попытка омрачить армяно-французскую дружбу, и у нее нет исторического обоснования. «Это было не насилие, просто не дали создать армянское государство, посчитав это нереалистичным», - отметил Ашот Мелконян.
Отметим, что руководитель отдела армянских исследований исторического общества Турции, профессор Кемаль Чичек представил турецкой Haberturk датируемое 4 октября 1920 г.письмо, найденное в Национальном архиве США, в котором описываются факты применения в отношении армян насилия со стороны французских военных в Киликии после подписания Севрского договора.
Как передает турецкое издание, председатель Национального комитета независимости Армении в США Аршак Махтесян к своему письму к президенту США Вудро Вильсону прикрепил послание армянского священника из Измира Мушега Серобяна. Отмечается, что армяне США жаловались своему президенту, мол после подписания Севрского договора французы выселили из Киликии 100 тыс. армян и заселили там турков.
«Французы принуждали 14 тыс. армян из армянских лагерей уехать. Когда армяне отказались от этого предложения, французские солдаты направили против них оружие. Армянский национальный комитет вмешался и предотвратил резню армян», - отмечается в письме.
Турецкий профессор отмечает, что армяне и французы совместно завоевали Киликию с целью создать там армянское королевство, однако позже французы повернули оружие против армян, заставив их сложить оружие и удалиться. Профессор Чичек отмечает, что в обнаруженном двухстраничном документе представлен протест армян против Франции. «Французы использовали на Ближнем Востоке армян в своих интересах. И теперь ситуация ничем не отличается», - заявил Чичек.