Ադրբեջանի իշխանությունը պետք է պատժվի։ Այս մասին սեպտեմբերի 15-ին Հայաստանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» կազմակերպության նախագահ Ջոն Էբները։
Նրա խոսքով՝ դա վերաբերում է եւ՛ նախագահին, եւ՛ զինվորականներին, եւ՛ տնտեսական պատժամիջոցների սահմանմանը, որոնք պետք է ազդեցություն ունենան ոչ թե ադրբեջանական ժողովրդի, այլ ղեկավարության, պատասխանատվություն կրողների վրա:
Նա հիշեցրեց, որ նույնիսկ 30 տարի անց Ադրբեջանը շարունակում է էթնիկ զտումները, իսկ այսօր պատերազմը հասել է արդեն Հայաստանի տարածք։
«Անցած շաբաթ մենք այցելեցինք Տեղ գյուղ եւ տեսանք Հայաստանի օկուպացված տարածքները։ Այնտեղ արդեն էթնիկ զտումներ են իրականացվում։ Ադրբեջանի նպատակը շատ պարզ է՝ հողն առանց հայերի»,-ասաց նա։
Նա նկատեց, որ ՀՀ կառավարությունը իրավունք չունի ասելու, որ Արցախը ինքնորոշման իրավունք չունի, քանի որ դա միջազգային իրավունք է: «Շատ ռիսկային կլինի, եթե կառավարությունն ասի, որ Արցախն ինքնորոշման իրավունք չունի։ Նրանք, ովքեր կհետեւեն այդ տրամաբանությանը, ստիպված կլինեն առերեսվել Սյունիքի խնդրի հետ»․,-եզրափակեցնա։

Власти Азербайджана должны быть наказаны, это должно произойти немедленно. Об этом на встрече с журналистами в Армении 15 сентября заявил президент организации «Международная христианская солидарность» Джон Эбнер.
По его словам, это касается и президента, и военных, и введения экономических санкций, которые должны оказать воздействие не на азербайджанский народ, а на руководство, на тех, кто несет ответственность.
Он напомнил, что даже спустя 30 лет Азербайджан продолжает этнические чистки, а сегодня война дошла уже до территории Армении.
«На прошлой неделе мы посетили село Тех и увидели оккупированные территории Армении. Там уже осуществляется этническая чистка. Цель Азербайджана предельно ясна – земля без армян. В Женеве скоро состоится встреча под эгидой ООН, и мы там все это представим», – подчеркнул Эбнер.
Он заметил, что Правительство Армении также не имеет права говорить, что Арцах не имеет права на самоопределение, так как это международное право.
Президент организации «Международная христианская солидарность» указал на важную роль Арцаха в становлении институтов Армении.
«Будет очень рискованно, если Правительство скажет, что Арцах не имеет права на самоопределение. Те, кто последует этой логике, будут вынуждены столкнуться с вопросом Сюника», – заключил он.