«Հանրային ձայն» կուսակցությունը աջակցեց ՔՊ-ին: Միակ բանը, որ այս իմաստով պետք է պարզել, այն է, թե ինչ է ուզել եւ ինչ է ստացել Հանրային ձայնը ՔՊ-ից՝ իր աջակցության դիմաց։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Երեւանի նախկին քաղաքապետ, «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության ավագանու անդամ Հայկ Մարությանը:
«Սիրելի երեւանցիներ, սիրելի հայրենակիցներ,
Ինչպես տեսանք, Երեւանի քաղաքապետի ընտրության հարցում ոչ մի անակնկալ չեղավ։ Տեղի ունեցավ այն, ինչ մենք կանխատեսել էինք օրեր առաջ։
Ուզում եմ հիշեցնել մեր սիրելի համաքաղաքացիներին, որ սեպտեմբերի 17-ի ընտրության արդյունքում ՔՊ-ն ավագանիում ստացավ փոքրամասնությունը՝ 24 ձայն, հետեւաբար՝ ընդդիմությունը ռեալ շանս ուներ մերժելու ՔՊ-ին, եթե առնվազն 33 ավագանու անդամ քվեարկեր ընդդիմության թեկնածուի օգտին։
Բոլոր ընդդիմադիր կուսակցությունները կարող էին նաեւ բոյկոտել այսօրվա ավագանու նիստը՝ այդպիսով կանխելով ՔՊ վերարտադրությունը Երեւանում։
Բայց «Հանրապետություն» կուսակցությունը ցույց տվեց, որ իրականում ընդդիմություն չէ, եւ ընտրեց ՔՊ թեկնածուին։ Այսինքն, արձանագրենք, որ «Հանրապետություն» կուսակցությանը ձայն տվողները ընտրել են ՔՊ-ն։
Ինչ վերաբերում է «Հանրային ձայն»-ին, ապա այս կուսակցությունը նախ իր ձայները փորձում էր վաճառել ընդդիմությանը՝ փոխարենն ինչ-որ պաշտոններ ուզելով։ Մենք դեռ այն ժամանակ հայտարարեցինք, որ այդ առաջարկը անօրինական է՝ վարչության պետերն ընտրվում են մրցութային կարգով եւ չեն կարող քաղաքական պայմանավորվածության առարկա լինել։
Հետո պարզվեց նաեւ, որ Հանրային Ձայնն առհասարակ չունի բավարար ձայներ, որովհետեւ նրանց ցուցակից մեկը բանտում է, մյուսը՝ արտասահմանում։ Այդ մարդիկ իհարկե, կարող էին հրաժարվել իրենց մանդատներից եւ տեղը զիջել ուրիշներին, բայց չգիտես ինչու, չարեցին այդ։ Հետեւաբար, եթե «Հանրային ձայն»-ն իսկապես դեմ էր ՔՊ-ին, նրանց մնում էր ընդամենը բոյկոտել այսօրվա նիստը եւ բացառել ՔՊ թեկնածուի ընտրությունը։
Բայց դա տեղի չունեցավ։
Այսինքն, այստեղ եւս փաստենք, որ «Հանրային ձայն» կուսակցությունը աջակցեց ՔՊ-ին։ Միակ բանը, որ այս իմաստով պետք է պարզել, այն է, թե ինչ է ուզել եւ ինչ է ստացել Հանրային ձայնը ՔՊ-ից՝ իր աջակցության դիմաց։
Ինչեւէ, այս պայմաններում ՔՊ թեկնածուն դարձավ քաղաքապետ՝ փաստացի երեւանցիների տված ձայների, ինչպես նաեւ՝ ավագանու անդամների ձայների փոքրամասնությամբ։
Մենք ուզում ենք շեշտել, որ այս ընթացքում մեկ քայլ անգամ չենք նահանջել մեր հռչակած սկզբունքներից՝ կոալիցիա չենք կազմել ո՛չ, ՔՊ-ի, ո՛չ նախկին ռեժիմի ներկայացուցիչների հետ, ոչ էլ գործարքի ենք գնացել բարոյականության եւ օրինականության հետ լուրջ կոնֆլիկտի մեջ գտնվող ուժի հետ։
Շնորհակալ եմ երեւանցիներին, որոնք սեպտեմբերի 17-ին մեզ ընտրեցին։ Մենք Ձեզ տված մեր խոստմանը հավատարիմ ենք մնալու։ Շարունակելու ենք մեր աշխատանքը այդ դիրքերից Երեւանի ավագանում՝ ի շահ մեր քաղաքի եւ մեր երկրի։ Մեզ՝ բարի երթ։

Партия «Общественный голос» поддержала партию «Гражданский договор». Единственное, что необходимо прояснить в этом смысле, это то, чего захотел «Общественный голос» и что получил от «ГД» в обмен на ее поддержку? Об этом написал на своей странице в Facebook экс-мэр Еревана, член Совета старейшин Еревана фракции -Национальный прогресс» Айк Марутян.
«Как мы видели, никаких сюрпризов в вопросе выборов мэра Еревана не произошло. Произошло то, что мы предсказывали несколько дней назад.
Хочу напомнить нашим дорогим согражданам, что, по итогам выборов 17 сентября, «ГД» получил меньшинство в Совете старейшин - 24 голоса, следовательно, у оппозиции был реальный шанс отвергнуть «ГД», если хотя бы 33 членов Совета старейшин проголосовали в пользу кандидата от оппозиции.
Все оппозиционные партии также могли бы бойкотировать сегодняшнее заседание Совета старейшин, предотвратив тем самым воспроизводство «ГД» в Ереване.
Но партия «Республика» показала, что она на самом деле она отнюдь не оппозиционная, и избрала кандидата от «ГД». Что касается партии «Общественный голос», то она сперва пыталась продать свои голоса оппозиции, взамен требуя каких-то должностей. Мы еще тогда заявили, что данное предложение незаконное - начальники управлений избираются в конкурсном порядке и не могут быть предметом политической договоренности.
Потом также выяснилось, что у «Общественного голоса», вообще, не хватает голосов, поскольку один из их списка находится в тюрьме, а другой - за границей. Конечно, эти люди могли отказаться от своих мандатов и уступить место другим, но по каким-то причинам они этого не сделали. Поэтому, если «Общественный голос», действительно, был против «ГД», то все, что им нужно было сделать, - бойкотировать сегодняшнее заседание и исключить выборы кандидата от «ГД».
Но этого не произошло.
То есть и «Общественный голос» поддержал «ГД». Единственное, что необходимо прояснить в этом смысле, это то, чего захотел «Общественный голос» и что получил от «ГД» в обмен на ее поддержку?
Как бы то ни было, в этих условиях мэром стал кандидат от «ГД».
Мы хотим подчеркнуть, что за этот период не отступили ни на шаг от наших провозглашенных принципов, не сформировали коалицию ни с «ГД», ни с представителями прежнего режима, не вступили в сделку с силой, которая находится в серьезном противоречии с моралью и законностью.
Благодарю ереванцев, избравших нас 17 сентября. Мы продолжим свою работу в Совете старейшин Еревана с этих позиций, во благо нашего города и нашей страны. В добрый путь!