2023թ. սեպտեմբերի 13-ից 25-ը կայացած ԱՄՀ առաքելության և հետագայում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջև աշխատանքային համաձայնություն է ձեռք բերվել ընթացիկ եռամյա Պահուստային ծրագրի երկրորդ վերանայման ուղղությամբ, որով Հայաստանի համար հասանելի կդառնան լրացուցիչ 24.3 մլն ԱՄՆ դոլար (18.4 մլն ՀՓԻ) ծավալով ֆինանսական միջոցներ՝ ընդհանուր հասանելիությունը հասցնելով 72.9 մլն ԱՄՆ դոլարի (55.2 մլն ՀՓԻ)։
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վերանայման հիմքում ընկած է եղել հայկական կողմի գրանցած նշանակալի առաջընթացը մակրոտնտեսական կայունության պահպանման, տնտեսության դիմակայունության ամրապնդման, կառուցվածքային բարեփոխումների շարունակական իրականացման, եկամուտների մոբիլիզացման, պետական ներդրումների կառավարման և գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ:
ԱՄՀ գործընկերները կարևորել են Հայաստանի տնտեսական աճի բարձր տեմպը 2023թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում (10.5%)։ Ըստ ԱՄՀ կանկախեսման՝ 2023թ. Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 7%, իսկ 2024թ. տնտեսական աճը կդանդաղի՝ կայունանալով 5%-ի մակարդակում: ԱՄՀ ներկայացուցիչների գնահատմամբ պետական պարտքը կառավարելի է և կայուն: Անդրադարձել են նաև գնաճի զսպմանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերին, որն արդյունք է տվել ինչպես պրոակտիվ դրամավարկային քաղաքականության, այնպես էլ փոխարժեքի արժևորման և պարենային ապրանքների ու տրանսպորտային փոխադրումների գների անկման շնորհիվ:
ԱՄՀ-ն բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության արագ արձագանքը Հայաստան տեղափոխված ԼՂ ավելի քան 100,000 բռնի տեղահանված բնակչության կարիքներին՝ տրամադրելով դրամական աջակցություն, ժամանակավոր կացարաններ, ինչպես նաև ֆինանսական օգնություն՝ կացարանի և կոմունալ ծախսերը հոգալու համար։ Անդրադառնալով 2024թ. պետական բյուջեի նախագծին՝ նշվել է, որ այն պատշաճ կերպով ներառում է հիշյալ անձանց աջակցությունը՝ միաժամանակ ապահովելով մակրոտնտեսական կայունությունը։ ԱՄՀ-ն ակնկալում է, որ պետական բյուջեի պլանավորված պակասուրդը թույլ կտա իրականացնել առաջնահերթ սոցիալական և կապիտալ ծախսերը, իսկ եկամուտների մոբիլիզացումը բարելավելու շարունակական ջանքերը թույլ կտան ձևավորել անհրաժեշտ ռեսուրսներ: Բացի այդ, պլանավորված հարկաբյուջետային քաղաքականությունը թույլ կտա զերծ պահել տնտեսությունը գերտաքացումից և պահպանել պարտքը կայուն և կառավարելի մակարդակում:

В результате обсуждений, состоявшихся с 13 по 25 сентября 2023 года, достигнуто рабочее соглашение между Республикой Армения и Международным валютным фондом о втором пересмотре действующей трехлетней Резервной программы, согласно которой финансовые средства в размере 24,3 млн. долларов станут доступными для Армении, общая доступность составит 72,9 млн. долларов.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства финансов республики, в основе пересмотра был зафиксированный значительный прогресс армянской стороны в направлении сохранения макроэкономической стабильности, укрепления устойчивости экономики, последовательного осуществления структурных реформ, мобилизации доходов, управления государственными инвестициями и улучшения бизнес-среды.
Партнеры из МВФ отметили важность высокого темпа экономического роста в Армении в течение первого полугодия 2023 года (10,5%). По прогнозу МВФ, в 2023 году рост ВВП Армении составит 7%, в 2024 году экономический рост замедлится и стабилизируется на уровне 5%. По мнению представителей МВФ, госдолг управляем и стабилен. Они коснулись и усилий армянской стороны, направленных на сдерживание инфляции, которые дали результаты как благодаря активной денежно-кредитной политике, так и повышению обменного курса и падению цен на продукты питания и транспортные перевозки.
МВФ высоко оценил и быструю реакцию Правительства Армении на нужды свыше 100000 переселенцев из Нагорного Карабаха, переехавших в Армению, предоставившую им денежную помощь, временное жилье. Касаясь проекта государственного бюджета на 2024 год, Международный валютный фонд отметил, что он должным образом предусматривает помощь упомянутым лицам, обеспечивая при этом макроэкономическую стабильность.