Հայաստանը չի արգելափակել ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ոչ մի որոշում: Այս մասին լրագրողներին ասել է Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ալեքսանդր Վոլֆովիչը, փոխանցում է ԲԵԼՏԱ-ն։
«Ոչ մի որոշում արգելափակված չէ։ Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարությունը և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը համաձայնեցրել են բոլոր որոշումները (պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ գագաթնաժողովին ներկայացված փաստաթղթերը-ԲԵԼՏԱ), հռչակագիրը: Սա նույնպես խոսում է փոխըմբռնման մասին, այդ թվում՝ հայկական կողմից, հարցերի լուծման հարցում, որոնք այժմ վստահված են Կազմակերպությանը»,- ասել է Ալեքսանդր Վոլֆովիչը։
Պատասխանելով ԲԵԼՏԱ-ի հարցին, թե որքան զգայուն է ՀԱՊԿ-ի համար հայկական կողմի բացակայությունը գագաթնաժողովում, նա ասել է. «Իհարկե, կուզենայի, որ այսօր ներկա լինեն բոլորը՝ և՛ պետությունների ղեկավարները, և՛ պատվիրակությունները։ Բայց ամենակարեւորն այն է, որ հայկական կողմը համաձայնել է բոլոր որոշումներին։ Բայց կան օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներ, ըստ ամենայնի, թե ինչու են մեր հայ գործընկերներն այսօր որոշեցին չգալ Մինսկ»։
Սակայն Ալեքսանդր Վոլֆովիչը վստահ է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ցանկություն չունի. «Սա սխալ է, սա առաջին հերթին հօգուտ Հայաստանի ժողովրդի և ի շահ երկրի չի»,- ընդգծել է ԱԽ պետքարտուղարը։

Armenia did not block any decision of the CSTO summit. State Secretary of the Security Council of Belarus, Aleksandr Volfovich, told reporters about this on Thursday, reports BelTA.
"No decision is blocked. The Ministry of Foreign Affairs of Belarus and the Ministry of Foreign Affairs of Armenia have agreed on all decisions [i.e. the documents submitted to the summit with the participation of the heads of state], the declaration. This also speaks of mutual understanding, including from the Armenian side, in solving issues that are now entrusted to the Organization," said Volfovich
Answering BelTA's question as to how sensitive the absence of the Armenian side at the summit is for the CSTO, he said: "Of course, I would like everyone to be present today—both heads of state and delegations. But the most important thing is that the Armenian side has agreed to all the decisions. But there are objective and subjective reasons, apparently, why our Armenian colleagues decided not to come to [Belarusian capital] Minsk today.”
Aleksandr Volfovich, however, is sure that Armenia has no desire to leave the CSTO.
"This is a mistake, this is not in favor of the people of Armenia primarily and not in the interest of the country," stressed the State Secretary of the Security Council of Belarus.