Ինձ համար ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը վաղ թե ուշ պետք է փոխվի, այն պետք է լինի հայկական, կապ ունենա մեր պետության ու հայկական երաժշտության հետ և լինի օրհներգի կանոններին համապատասխան: Այս մասին Telegram-ի իր էջում գրել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նա նաեւ հավելել է. «Չեմ պնդում, որ այն պետք է փոխարինել մեծն Արամ Խաչատրյանի երաժշտությամբ, որը, ըստ իս, շքեղ է, անգերազանցելի և մաքսիմալ հայկական, բայց ակնհայտ է, որ առկա օտարածին օրհներգի փոփոխությունն անհրաժեշտություն է:
Իմ կարծիքով մենք նաև պետք է քննարկենք զինանշանի փոփոխության հարցը. առնվազն չի կարող Հայաստանը լինել ջրի տակ, ինչը պատիժ էր մարդկության համար, չի կարող առյուծը լինել ֆեյսբուքյան սմայլիկի նման, չի կարող Հայաստանը պաշտպանող սուրը լինել շղթայված»:

Для меня очевидно, что гимн Республики Армения рано или поздно должен измениться, он должен быть армянским, иметь связь с нашим государством и армянской музыкой и соответствовать правилам исполнения гимна. Эту мысль изложил в записи в телеграм-канале спикер НС РА Ален Симонян.
«Я не утверждаю, что его нужно заменить музыкой великого Арама Хачатуряна, которая, на мой взгляд, великолепна, непревзойденна и максимально армянская, но очевидно, что изменение существующего чуждого гимна является необходимостью.
На мой взгляд, нам также следует обсудить вопрос изменения герба. По крайней мере, Армения не может быть под водой, что было наказанием для человечества, она не может быть львом, как смайлик в Facebook, она не может быть мечом, защищающим Армению, закованным в цепи», - написал Симонян.
Таким образом, высокопоставленный чиновник намекает на «необходимость» убрать с герба изображение горы Арарат – места, где нашел пристанище Ной во время Великого потопа. Именно этого требуют Турция и Азербайджан.