Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին խորհրդարանական մեծամասնության հետ հանդիպման ժամանակ եւս մեկ անգամ պնդել է իր համոզմունքը Հայոց ցեղասպանություն ժխտումը քրեականացնող օրինագծի վերաբերյալ, ինչպես արվել էր Հայաստան կատարած այցի ժամանակ, հաղորդում է «Marianne2»-ը:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի քննարկումը նախատեսվում է Սենատում:
Համաձայն ֆրանսիական պարբերականի`  մինչ այժմ կառավարությունը միշտ էլ դեմ է եղել այս օրինագծի ընդունմանը` գտնելով, որ գոյություն ունեցող օերնսդրությունը բավարար է:
Բացի այդ, Սարկոզի կողմից հրավիրված` Միություն հանուն ժողովրդական շարժման կուսակցության բարոնները  նշել են, թե այդ նախաձեռնությունը կարող է վնասել Թուրքիայի, որը ֆրանսիացի գործարարների համար մեծ շուկա է, եւ անգամ Գերմանիայի հետ հարաբերությունները, որտեղ մեծաթիվ թուրք համայնք կա:
Ամեն դեպքում` կուսակցության ղեկավարությունը կարծում է, որ Ֆրանսիայի հայերին սիրաշահելու ամեն փորձ  ապարդյուն է, քանի որ այդ ընտրազանգվածն ավելի շատ հակված է Ֆրանսուա Օլանդի կողմը: Ունենալով տարբեր գաղափարներ` թե Սարկոզին, թե Օլանդը ցանկանում են ստանալ հայ համայնքի ձայները:

PARIS. - President of France Nicolas Sarkozy defended criminalization of the denial of Armenian Genocide during the latest breakfast of parliamentary majority, reports French Marianne2.
The law for Recognition of the Genocide was adopted in 2001. The draft banning the denial of it was brought to the Senate by the Socialists and awaits a discussion session.
According to French newspaper, the Government has always been against adoption of this draft, considering the existing legislative arsenal quite sufficient. The Barons the Union for a Popular Movement invited by Sarkozy mentioned that this initiative could harm relations with Turkey, which is a large market for French companies, and even with Germany, who has a dense Turkish community.
The leaders of the majority believe that any attempts to seduce Armenians in France will prove useless, since this electorate mostly favors Sarkozy’s opponent Francois Hollande.