ԱՄՆ-ը նախնական տեղեկություն չի ունեցել «Crocus City Hall» համերգասրահում ահաբեկչություն նախապատրաստելու մասին, հայտարարել է ԱՄՆ Անվտանգության խորհրդի ռազմավարական կապերի համակարգող Ջոն Քիրբին։
«Ես տեղյակ չեմ, որ մենք նախապես տեղեկացված ենք եղել սարսափելի հարձակման մասին»,- ասել է Քիրբին:
Սպիտակ տան խոսնակը հավելել է, որ Մոսկվայում ահաբեկչությունների հնարավորության մասին նախազգուշացումը, որը երկու շաբաթ առաջ ԱՄՆ դեսպանատներն ու արևմտյան այլ երկրներ հրապարակեցին իրենց քաղաքացիների համար, ընթացիկ իրադարձություններին չի վերաբերում։
Քիրբին նշել է, թե առայժմ որևէ նշան չկա, որ Ուկրաինան կամ ուկրաինացիները առնչություն ունեն կատարվածին։
«Crocus City Hall»-ում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետևանքով զոհվել է առնվազն 40, վիրավորվել՝ ավելի քան 100 մարդ։ ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել «Ահաբեկչական գործողություն» հոդվածով։

The United States had no advance information about the preparation of a terrorist attack in the concert hall in Crocus City Hall. The Coordinator of Strategic Communications in the U.S. Security Council, John Kirby, stated.
"I know nothing about the fact that we had advance information about the horrific attack," Kirby said.
The White House spokesman added that the warning about the possibility of terrorist attacks in Moscow, which the embassies of the US and other Western countries issued to their citizens a fortnight ago, did not apply to the current events.
He also said that "so far, there are no indications that Ukraine or Ukrainians are involved in this shooting."
On 22 March, the media reported about the shooting at the Crocus City Hall, where a concert of the band "Picnic" was to be held. According to RIA Novosti, at least three people in camouflage opened fire. It is also known that there was an explosion and a fire started in the building. Telegram channels report more than 40 dead and 100 injured.